MALINARI OPET NAJAVLJUJU BLOKADU PUTEVA “Hladnjačari su obustavili otkup, sad plaćam berače, a bacam pola tone malina DNEVNO”

Podeli vest:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Haos s malinarima, blokirali put, pa na policiju!
Grad PrijepoljeGrad PrijepoljeGrad Prijepolje
MARKETING

Tek što je malinare ogrejala nada, posle vesti koje su preneli njihovi predstavnici, da će država sa otkupljivačima pregovarati da otkupna cena ovogodišnjeg roda bude 125 – 135 dinara, mnogi hladnjačari su obustavili otkup.

Na desetine njih u Moravičkom i Zlatiborskom okrugu od prekjuče ne prima malinu, mnogi su se na to odlučili juče, a prema najavama još puno njih će prestati sa otkupom. U Prijepolju, Bajinoj Bašti, Arilju, Ivanjici, malinari su obustavili berbu.

 
Malinari_protest_prijepolje_blokirano_vesti_blic_unsafe

 

– Poniženje za poniženjem! Prethodnih dana su govorili da je malina druge klase i uzimali je za 80 dinara, od utorka uopšte ne otkupljuju. Zbog toga će mi samo danas propasti najmanje pola tone. Plašim se da mnogi zimus neće imati šta da jedu – kaže Dragan Vukajlović, mailnar iz bajinobaštanskog sela Dub.

Asocijacija malinara Srbije za petak je najavila protestne vožnje po celoj Srbiji.

– Jutros su mi došli berači kojima moram isplatiti po 2.000 dinara, a malinu koju uberu ću baciti. Na protest? Ne, hvala! Danima smo, rešeni da istrajemo, držali magistralu pod blokadom, da bi na kraju bilo „vuk pojeo magarca“. Od prestanka te blokade, priča se, neki su se prilično ovajdili. Bolje da mi rod propadne nego da od njega ćare izvoznici – kaže poljoprivrednik iz Prijepolja.

U ovoj opštini cena maline poslednjih dana je sa 120 pala na 100, potom na 80 dinara, da bi neke hladnjače potpuno prestale sa otkupom. Na jugu Srbije od prošlog vikenda malina sa plaća 50-60 dinara.

Vesti o prestanku otkupa hladnjačari su slali SMS porukama, posredstvom otkupljivača koji rade u njihovo ime, ili su jednostavno malinare na svojim objektima dočekali pisanim obaveštenjima o prestanku otkupa.

Obaveštenje hladnjačara
FOTO: V. LOJANICA / RAS SRBIJA
Obaveštenje hladnjačara

Hladnjačari, po već uobičajenoj praksi, žele samo aninimno da pričaju o ceni maline. Oni kažu da je problem oko otkupne cene mnogo kompleksniji i da proizvođači ne žele da ga shvate.

– U dobrom delu Bosne otkup je prekinut, tamo su skoro sve hladnjače stale. Problem je i u Poljskoj gde se kilogram otkupljuje za 56 centi. Prezasićeno tržište obara cenu, a u prepune hladnjače mi više ne možemo da primimo rod. Kapaciteti za zamrzavanje i skladištenje su puni. Oni koji još uvek nisu i još uvek otkupljuju uskoro će prestati sa tim – kaže hladnjačar iz užičkog kraja.

Malinari kažu da je po sredi nova igra hladnjačara. Smatraju da otkupljivači žele da primoraju seljake da rod prodaju bud zašto.

– Čak i velike hladnjače staju sa otkupom! U mnogim delovima Ivanjice i Arilja narod je digao ruke. Mnogi beru pa iz revolta prosipaju. Zanimljivo je da je vest o zatvaranju hladnjača stigla odmah pošto smo za petak najavili proteste. Sumnjam da je ovo novi pritisak na nas, – kaže Dobrivoje Radović, predsednik Asocijacije malinara Srbije.

Hladnjače na teritoriji Užica za sada nisu prekinule otkup, ali mnogi malinari jesu berbu – zbog neisplativosti.

Protest u Prijepolju pretprošle sedmice završen je obećanjem da će cena maline u sezoni rasti i da su „neke hladnjače već spremne da plate 130 dinara“. Umesto toga, cena maline je vrtoglavo pala. Jedan od razloga na koji potenciraju otkupljivači je loš kvalitet izazvan padavinama.

Malinari uzvraćaju nije toliko lošeg kvaliteta i da je tretirana na način i preparatima koji su preporučivali otkupljivači.

– U hladnjači gde sam preksinoć predao 200 kilograma kažu da je buđava. Nije da nije, imala je plesni. Ali, prskao sam po programu koji su mi oni dali. Danas ću probati da malinu dam nekome da mi zamrzne, ako ne bude bilo mesta ubrano ću baciti, – govorio nam je Dragan Bogdanović, predsednik udruženja „Vilamet spas“ iz Arilja.

Izvor Blic.rs, V.Lojanica

MARKETING

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.

Podeli vest:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

POVEZANE VESTI

Grad Prijepolje

Sajt Grad Prijepolje (www.gradprijepolje.com) je sa preko 4.300 (unikatnih) poseta na dnevnom nivou (32.000 pregleda dnevno) ubedljivo najposećeniji informativni internet portal u Prijepolju i okolini, postoji od 2004. godine i svojom uređivačkom politikom uživa veliki kredibilitet kod posetioca.

Istražite Prijepolje

Grad Prijepolje

Grad Prijepolje se nalazi u jugozapadnom delu Srbije na tromeđi Bosne...

Istorija Prijepolja

Na prostoru Prijepolja postoje ostaci ljudskog stanovanja još iz praistorijskog oba...

Kulturno istorijski spomenici

Ibrahim – pašina džamija je najstarija džamija u Prijepolju. Prvi put...

Most sultana Mehmeda Fatiha

Prvi pomeni mosta na Limu datiraju kada i o Prijepolju, jer...

Kanjon Mileševke

Klisure reka Lima i Mileševke, koja se uliva u Lim kod...

Reka Lim

Reka Lim Prijepolje jedna od najlepših reka Srbije. Izvire iz Plavskog...

Sahat Kula

Sahat-kula u Prijepolju je izgrađena u 16. veku. Prepoznatljiva je kao...

Ibrahim – pašina džamija

Ibrahim-pašina džamija je najstarija džamija u Prijepolju, prvi put se pominje...

Manastir Mileševa

Manastir Mileševa je srpski srednjovekovni manastir. Nalazi se na šestom kilometru...

Sopotnica

Sopotnica se nalazi u jugozapadnom delu Srbije, nedaleko od Prijepolja, na...

Kuća Jusufagića

Kuća Jusufagića predstavlja tipičnu begovsku kuću ovih prostora. Građena je na...

Park narodnih heroja

Park pored reke Mileševke u Vakufu, nazvan je Park narodnih heroja...

Rimska nekropola Kolovrat

Kolovrat je naselje i nekropola na ušću Seljašnice u Lim, kod...

Kompleks “Boško Buha”

Memorijalni kompleks „Boško Buha“ se nalazi u selu Jabuka, kod Prijepolja...

MARKETING
Grad PrijepoljeGrad PrijepoljeGrad Prijepolje
MARKETING