Posuđe u tradicionalnoj kuhinji Bošnjaka

Podeli vest:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Posuđe u tradicionalnoj kuhinji Bošnjaka
Grad PrijepoljeGrad PrijepoljeGrad Prijepolje
MARKETING

Posuđe tradicionalne muslimanske kuhinje prošlog i pretprošlog vijeka je uglavnom bilo izrađeno od kalajisanog bakra ili mesinga, dok su bogatije porodice imale i srebreno, odnosno pozlaćeno posuđe sa raskošnim ornamentima.

Posuđe je bilo uglavnom ručne izrade, a često se uvozilo iz Turske ili većih gradova u okruženju, poput Sarajeva.

Posuđe koje se koristilo u muslimanskim kućama je bilo uglavnom metalno. To su sahani, plitki ili duboki tanjiri, sa peharastim poklopcima, na čijem vrhu se često nalazio neki ornament u vidu meseca ili zvezde.

Tendžere su bile metalne šerpe različitih veličina za spremanje i čuvanje hrane.

Ibrici, đugumi, džezve su izrađivani u više veličina u zavisnosti od broja osoba za koje je trebalo doneti vodu ili pripremiti kafu. Izrađivale su ih vešte kujundžije“, kaže etnološkinja Miroslava Ljujić iz Muzeja u Prijepolju.

Svojom veličinom, izgledom i lepotom naročito su se izdvajale velike tepsije iz kojih se jelo, a koje se nazivaju demirlije. One su zbog svoje veličine stajale uglavnom uslonjene uz zid i davale lepotu prostoru“, ističe Ljujić.

Hljeb se pekao ispod sača, uglavnom u glinenim tepsijama – crepuljama. Sač je predstavljao kovani metalni ili zemljeni poklopac kupolastog oblika, sa drškom na vrhu, pod kojim se peklo jelo. Na vrhu sača se nalaze manje rupice, koje služe kao ventili.

Beoshoes, Izeta Čavića 12, Vakuf

Ukoliko se jelo peklo u metalnoj tepsiji, na ognjište se postavljao sadžak, na sadžak tepsija, a na nju sač. Dimenzije sača su obično bile od 35 cm pa do jednog metra. Maša je bila lopatica kojom se podizao sač.

Pervazlija je velika tepsija koja je služila prilikom svječanih događaja, za spremanje baklava, bureka i sl. Kadaifnjak je dublja tepsija u kojoj se pekao i servirao kadaif, poslastica sa orasima koja se zalivala slatkim šerbetom. Tepsija dubočica je bila slična kadaifnjaku, ali nije posjedovala ornamente.

Mangal je predmet izrađen od bakra ili mesinga, a u njemu se držao žar koji je služio za zagrijevanje napitaka ili hrane.

Jelo se sa niskih okruglih drvenih stolova zvanih sinije. Prilikom jela koristili su se dugački sofreni čaršafi kojima se prekrivao i pod i krilo, kako bi se zaštitili od prljanja hranom.

Treba spomenuti mafišnjak koji je služio za izradu tijesta tj. jufski, koje su razvijane pomoću oklagije. Jufke su sušene na velikim stolnjacima, odnosno na čaršafima, sečene u rezanca koja su kuhana, a zatim začinjavana kajmakom i sirom.

Kahva je vrlo rano počela da se uvozi, u sirovom obliku, pa je u dolafima, metalnim predmetima sa šipkom, pečena na otvorenom plamenu, a mlevena u ručnim metalnim vodenicama.

Uglavnom se spremala u bakarnim džezvama i služila u fildžanima, koji su u imućnijim porodicama bili od porcelana, sa bakarnim okvirima sa ručkom.

Jela su se spremala na ognjištu koje se nalazilo u središtu kuće i iznad koga su bile postavljene verige za koje su se kačili lonci kada se spremala neka čorba ili kuhalo meso.

Veći deo ovog posuđa nalazi se u zbirci Muzeja u Prijepolju, u okviru postavke tradicionalne bosnjačke kuće ili u Kući Jusufagića, koja je kao kulturni spomenik pod zaštitom države, ali i kod kolekcionara antikviteta i u nekim starijim kućama.

MARKETING

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.

Podeli vest:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

POVEZANE VESTI

Grad Prijepolje

Sajt Grad Prijepolje (www.gradprijepolje.com) je sa preko 4.300 (unikatnih) poseta na dnevnom nivou (32.000 pregleda dnevno) ubedljivo najposećeniji informativni internet portal u Prijepolju i okolini, postoji od 2004. godine i svojom uređivačkom politikom uživa veliki kredibilitet kod posetioca.

Istražite Prijepolje

Grad Prijepolje

Grad Prijepolje se nalazi u jugozapadnom delu Srbije na tromeđi Bosne...

Istorija Prijepolja

Na prostoru Prijepolja postoje ostaci ljudskog stanovanja još iz praistorijskog oba...

Kulturno istorijski spomenici

Ibrahim – pašina džamija je najstarija džamija u Prijepolju. Prvi put...

Most sultana Mehmeda Fatiha

Prvi pomeni mosta na Limu datiraju kada i o Prijepolju, jer...

Kanjon Mileševke

Klisure reka Lima i Mileševke, koja se uliva u Lim kod...

Reka Lim

Reka Lim Prijepolje jedna od najlepših reka Srbije. Izvire iz Plavskog...

Sahat Kula

Sahat-kula u Prijepolju je izgrađena u 16. veku. Prepoznatljiva je kao...

Ibrahim – pašina džamija

Ibrahim-pašina džamija je najstarija džamija u Prijepolju, prvi put se pominje...

Manastir Mileševa

Manastir Mileševa je srpski srednjovekovni manastir. Nalazi se na šestom kilometru...

Sopotnica

Sopotnica se nalazi u jugozapadnom delu Srbije, nedaleko od Prijepolja, na...

Kuća Jusufagića

Kuća Jusufagića predstavlja tipičnu begovsku kuću ovih prostora. Građena je na...

Park narodnih heroja

Park pored reke Mileševke u Vakufu, nazvan je Park narodnih heroja...

Rimska nekropola Kolovrat

Kolovrat je naselje i nekropola na ušću Seljašnice u Lim, kod...

Kompleks “Boško Buha”

Memorijalni kompleks „Boško Buha“ se nalazi u selu Jabuka, kod Prijepolja...

MARKETING
Grad PrijepoljeGrad PrijepoljeGrad Prijepolje
MARKETING