Извор – Глас западне Србије
Пријепоље – Крајем осамдесетих година минулог века на левој обали Лима у Пријепољу подигнуто је 25 објеката од чврстог материјала, уз сву пратећу документацију и урбанистичке дозволе.
Иако су зидани, имали су карактер привремених, а власници су добили дозволе као незапослена лица евидентирана код Националне службе за запошљавање. Деведесетих година објекти су дограђени, а у појединим случајевима дупло увећани, и једним делом су имали каракрер привремених, а другим нелегалних. Власници су 2010. године у законски прописаном року поднели захтеве за легализацију. Међутим, изградњом новог моста преко Лима, чији је основни циљ био брз долазак до магистрале, испоставило се да постоје препреке.
Због изградње приступних саобраћајница мосту порушено је осам објеката површине око 1000 метара квадратних, одлуком грађевинског инспектора и општинског већа. Међутим, Управни суд из Крагујевца поништио је одлуку ових органа, што је потврђено и од стране Министарства грађевинарства и урбанизма, јер су објекти били у поступку легализације.
Председник општине Пријепоље, Емир Хашимбеговић каже да су саобраћајнице јасно пројектом дефинисане, али све парцеле нису изопштене.
„Ми смо прошле године тражили од Дирекције за имовину мишљење, јер је требало да откупимо парцеле, а министарка Верица Калановић је, приликом једног разговора казала да нису срушени објекти мост не би био плаћен“, навео је он у изјави Гласу западне Србије. За рушење поменутих привремених објеката одговорност сносе представници претходне власти, а то је делом довело и до угрожавања буџета, јер су то биле радње и предузећа која су измиривала обавезе по разним основама и средства су се сливала у општинску касу, напомиње он.
Са друге стране, правни заступник власника објеката, Душан Дробњаковић, каже да су власници поднели општинском јавном правобраниоцу предлог за мирно решење спора јер су у међувремену поднели тужбе.
„Рок је истекао, створени су услови да се пред судом одлучује о накнади штете власницима објеката, који ће тражити око милион евра“, навео је он, додајући да ће то бити велики удар на буџет.
Један од власника порушених радњи, Халил Каховић, каже да је само од тога живео.
„То су били објекти Срба и Муслимана, наше породице су имале приходе од делатности које смо обављали, а сада само преживљавамо“, рекао је он.
Иначе, адвокат оштећених је поред захтева за накнаду штете најавио и кривичне пријаве против претходног председника општине, Драгољуба Зиндовића, начелнице Општинске управе, Ханке Хајдаревић и тадашњих чланова Општинског већа због, како каже, противправне одлуке о рушењу.
Фејсбук коментари:
comments
Powered by Facebook Comments