Само на годишњицу овај догађај добија на неком значају, у току године је шутњa, каже Наил Кајевић, брат убијеног Нијазије Кајевића. Злочин у Штрпцима се не сме заборавити и не сме застарити, рекао је председник Одбора Скупштине Србије за људска и мањинска права Мехо Омеровић.
27. фебруара 1993. године, воз 671 који је путовао на релацији Београд – Бар, зауставила је група униформисаних особа предвођена Миланом Лукићем и из воза извела 20 путника, 18 бошњачке националности, једног Хрвата и једну неидентификовану особу и касније их убила. Међу отетим путницима било је и девет Пријепољаца: Адем Аломеровић, Расим Ћорић, Нијазија Кајевић, Фикрет Мемовић, Мухедин Ханић, Џафер Топузовић, Сафет Прељевић, Февзија Зековић и Рифат Хусовић, Пријепољац који је живео у Бијелом Пољу. Ни после 25 година од овог злочина починиоци нису кажњени.
Само на годишњицу овај догађај добија на неком значају, у току године је шутња. Нама остаје и даље нека нада да ће држава ово довести до краја. Сада је у току суђење за 10 лица у Сарајеву и треба да се обнови тужилачки поступак у Београду за 5 лица осумњичених за овај злочин – каже Наил Кајевић, брат убијеног Нијазије Кајевића.
Председник одбора за људска и мањинска права и равноправност полова у Скупштини Србије, Мехо Омеровић, каже да су Штрпци велика срамота државе Србије, да је доказима са суђења утврђено да је отмица унапред била планирана и да су представници државних органа били упознати са постојањем плана да се на станици Штрпци изврши отмица путника бошњачке националности. Како је навео, у организацији, логистичкој припреми учествовали су представници тадашње државе, полиције, војске и железнице и да ништа нису учинили да се отмица спречи.
Управо зато данашња држава Србија мора да направи отклон од државе у којој су саучесници у злочину против сопствених грађана били службеници тадашње државе – рекао је Омеровић.
У 15 сати, у време када је воз заустављен у станици Штрпци, код спомен обележеја, у организацији Општине Пријепоље, одржан је комеморативни скуп. Цвеће и венце на спомен обележје, које је 2009. године подигла Општина Пријепоље, положили су представници локалне самоуправе, чланови породица жртава злочина у станици Штрпци, организација и удружења.
На дан отмице председник општине Драгољуб Зиндовић, са сарадницима, је организовао традиционални пријем за чланове породица отетих и убијених Пријепољаца. Рекао је да локална самоуправа тражи од надлежних државних органа да се процес против виновника овог злочина приведе крају, посмртни остаци жртава пронађу и достојно сахране. На састанку са члановима породица председник одбора за људска и мањинска права је рекао да хоће да верује, пошто је Тужилаштво за ратне злочине обновило поступак за 5 особа, да ће виновници као и они који су знали а нису спречили овај злочин, бити осуђени. Такође, очекује да ће новим законским решењима чланови породица отетих и убијених путника, добити статус цивилних жртава рата.
До сада су за злочин у Штрпцима само две особе правоснажно осуђене, Небојша Ранисављевић на 15 година и Мићо Јовичић на 5 година.
У организацији Бошњачке културне заједнице и Меџлиса исламске заједнице у Пријепољу у Дому културе одржана је Комеморативна академија „Штрпци без мезара“.
Окупљени су након завршетка Акдемије у немом мимоходу прошли пријепољским улицама и код спомен обележја у Шарампову почаст Пријепољцима, жртвама злочина у Штрпцима, одали проучавањем фатихе.