Mere opreza i preporuke:
- Često i temeljno pranje ruku sapunom i vodom. U odsustvu sapuna i vode, koristite sredstva za dezinfekciju na bazi alkohola.
- Izbegavajte da dodirujete lice.
- Izbegavajte bliske kontakte, pozdrave i ljubljenja sa osobama koje imaju sledeće simptome: povišena temperatura, kašalj, kijavica, malaksalost, bol u grlu.
- U slučaju da osetite pomenute simptome, prvi korak je izolacija u kući i praćenje stanja. U slučaju pogoršanja opšteg stanja nakon dva do tri dana, javite se u neki od kliničkih centara ili neku od opštih bolnica, u zavisnosti od prebivališta.
- Na javnim mestima pazite na higijenu: bez preteranih dodirivanja zajedničkih predmeta i okupljanja na mestima sa mnogo ljudi. Bioskope, pozorišta, velike markete i sportske manifestacije izbegavajte.
- Prekrivajte usta maramicom ukoliko kijate ili kašljete, a maramice obavezno odmah bacite.
- Provetravajte često prostorije u kojima boravite.
- Masku stavite ukoliko imate simptome ili ukoliko negujete nekoga ko ih ima.
- Poseban oprez treba da imaju stariji od 60 godina i hronični bolesnici.
Za virus COVID-19 ne postoji lek, niti vakcina. Budite oprezni i odgovorni prema sebi i prema drugima.
Najčešća pitanja:
Koji su simptomi?
Lakši oblici bolesti mogu ličiti na prehladu (povišena telesna temperatura, slabost, bolovi u mišićima). Teži oblici bolesti se manifestuju upalom pluća sa povišenom telesnom temperaturom, kašljem i otežanim disanjem. U najtežim slučajevima, može doći do šoka, akutnog respiratornog sindroma i smrtnog ishoda.
Koliko traje inkubacija bolesti?
Inkubacija bolesti (vreme od unošenja virusa u organizam do pojave simptoma bolesti) traje do 14 dana (u proseku 5 dana).
Kako se prenosi virus korona?
Ovaj virus se interhumano prenosi kapljičnim putem, udisanjem kapljica koje je zaraženi izbacio prilikom kašlja ili kijanja (slično gripu). Moguć je prenos i direktnim kontaktom. Ispituju se i drugi mogući putevi prenošenja ovog virusa. Smatra se da je zaraženi čovek najzarazniji dok ima simptome bolesti (kašalj, kijanje).
Ko ima povećan rizik da oboli?
Od COVID-19 mogu oboleti svi bez obzira na uzrast. Teži oblik infekcije sa upalom pluća i tešku akutnu respiratornu bolest do sada su većinom imale starije osobe (iznad 65 godina), lica sa hroničnim bolestima i oslabljenim imunitetom. Zdravstveni radnici i članovi porodice koji leče i neguju pacijente su zbog velike izloženosti virusu u povećanom riziku da se inficiraju.
Zvanični sajtovi:
- Ministarstvo zdravlja
- Institut za javno zdravlje Vojvodine
- COVID-19
- Institut za javno zdravlje Srbije
- Klinički centar Vojvodine
- Klinički centar Srbije
Radno vreme pošta:
U poštama koje su do sada radile tokom celog dana, radno vreme će se organizovati u periodu od 10 do 17 časova radnim danima, a subotom od 10 do 14 časova. U poštama koje rade i nedeljom, radno vreme će se organizovati u periodu od 10 do 14 časova. U manjim poštama u kojima je rad bio organizovan u jednoj smeni, radno vreme se neće menjati (odnosi se na pošte u kojima je organizovan rad samo šalterske službe). U pojedinim manjim poštama (pošte u kojima je organizovan rad šalterske i dostavne službe), početak radnog vremena će biti od 10 časova.
GENERALNA PRAVILA PONAŠANJA:
Od srede, 18. marta u 10h u svim urbanim sredinama zabranjen je izlazak na ulicu osobama starijim od 65 godina, a na selu starijim od 70 godina. Od 20 časova do 5 ujutru niko ne može da bude na ulici, sem nadležnih organa na zadatku i onih koji imaju radnu obavezu na trećoj smeni. Ova zabrana kretanja ne odnosi se na lica kojima je neodložno potrebna zdravstvena pomoć, kao i na određene grupe poljoprivrednih proizvođača.
Oni koji prekrše zabranu će krivično odgovarati.
Grad Prijepolje