Italija je zbog širenja koronavirusa uvela karantin do 3. aprila u severnom regionu Lombardiji i u 14 provincija u kojima živi skoro 16 miliona ljudi, kao i dodatne mere za celu zemlju. Ukaz o karantinu potpisao je premijer Đuzepe Konte.
U meri bez presedana u Evropi, oko 16 miliona stanovnika na severu Italije od danas su u karantinu. Ulazi i izlazi iz te velike zone na severu Italije od Milana, glavnog ekonomskog centra zemlje do Venecije velikog svetskog turističkog centra, od sada su jako ograničeni, navodi se u ukazu.
Prema merama koje se uvode ukazom, u celoj zemlji biće zatvoreni bioskopi, pozorišta, muzeji, pabovi, škole plesa, teretane, diskoteke i ostala slična mesta, bazeni i skijaški centri.
Biće i dalje moguće da se ide u kupovinu, barove i restorane koji će raditi do 18 časova, pod uslovom da se drži bezbednosna razdaljina od najmanje jedan metar između ljudima.
Sportska takmičenja su suspendovana mada će neka moći da se održe ali bez publike.
Još restriktivnije mere uvedene su za veliki deo severne Italije koja je najteže pogođena koronavirusom. Iz tih oblasti zabranjen je izlazak, kao i ulazak u njih, osim u vanrednim okolnostima. Zatvaranje škola i univerziteta na severu produženo je do 3. aprila.
„Neće biti kretanja u ta područja niti iz njih, osim iz razloga dokazano povezanih s poslom, hitnom situacijom ili zdravstvenim razlozima“, rekao je Konte na novinskoj konferenciji usred noći nakon višesatne konfuzije zbog njegovih planova.
„Moramo ograničiti širenje virusa i sprečiti da naše bolnice postanu prenatrpane“, dodao je.
Zbog ovih mera u Milanu je nastao opšti metež kada su građani pohrlili u velikom broju na železničku i autobusku stanicu kako bi napustli ovaj grad. Slično se dogodilo i u drugim gradovima na severu.
Pre nego što je italijanska Vlada rano jutros objavila da uvodi karantin za severne oblasti, ta vest je procurila u medije i izazvala haos i konfuziju zbog ograničavanja kretanja.
Nastao je haos i konfuzija u satima pre nego što je Konte potpisao ukaz, pošto se vest o planiranom karantinu pojavila u medijima. Studenti na unverzitetu u Padovi u severnoj Italiji koji su sinoć bili u barovima videli su objavu na telefonima i jurnuli u stanove da zgrabe stvari i upute se ka železničkoj stanici.
Stotine putnika, neki sa maskama i gumenim rukavicama uguralo se u poslednji lokalni voz koji je kretao iz Padove u 23.30. Zabrinuti studenti vezivali su šaleve oko glave, delili gel za dezinfekciju i sedeli na koferima u hodnicima. Nije bilo konduktera da proverava karte.
„Pročitao sam pre dva sata da će možda uvesti hitan ukaz koji stavlja Padovu u crvenu zonu. Zato ; bi hteo da se vratim na jug svojim rodjacima, odlučio sam da idem ranije“, rekao je student, Roberto Paljara, koji je ubrzao povratak u svoj rodni grad Pulju na jugu.
Regionalni političari su bili zatečeni zabranom. Stefano Bonačini, predsednik regije Emilija Romanja rekao je da su delovi ukaza zbunjujući. Gradonačelnik Astija, u oblasti Pijemot objavio je ljutiti video na svom Fejsbuku kritikujući Rim što nije o potezima unapred obaveštavao regionalne vodje.
„Niko mi nije rekao“, napisao je Mauricio Rasero i dodao da je dobio stotine poruka na telefonu od uznemirenih gradjana. „Neshvatljivo je da informacija koja je toliko osetljiva i važna dodje prvo iz novina“, besno je napisao.
Za sad se ne zna šta će biti sa stranim turistima koji su zarobljeni u crvenim zonama u severnoj Italiji.
Od koronavirusa oboleo je i lider Demokratske stranke i guverner pokrajine Lacio Nikola Zingareti. On je to objavio u videu na svojoj fejsbuk stranici, navodeći da je u izolaciji i da se oseća dobro
Italija, najteže pogođena zemlja korona virusom u Evropi, prijavila je u subotu veliki porast broja novozaraženih. Broj umrlih je prešao 230, a zvaničnici su prijavili 50 umrlih u poslednja 24 časa. Broj zaraženih skočio je za preko 1.200, na 5.883.
Ovaj potez je sličan onome što je uradila Kina kada je izolovala oko 60 miliona ljudi u centralnoj provinciji Hubej krajem januara, ta izolacija sada ulazi u šestu nedelju. Drastične restrikcije na putovanja koje je Kina uvela su bili donete kasno da spreči epidemiju ali je Svetska zdravstvena organizacija pohvalila te mere navodeći da je njima usporeno širenje virusa i svetu kupljeno vreme da se pripremi za epidemiju.
Širom sveta druge zemlje sve više imitiraju Kinu, gde se virus pojaviio krajem prošle godine, uvodeći ograničenja putovanja i zabranu javnih dogadjaja. U Kini je oko tri četvrtine od ukupno 106.000 zaraženih u svetu i najveći broj od 3.600 umrlih.
Izvor N1 Beograd / Beta