četvrtak, 08. avg 2013, 00:51 – 01:11
Doping, drogiranje, brutalni startovi, tuče, nameštanje utakmica, ilegalno klađenje, ali i izbegavanje vojne obaveze. Sve ovo su bili razlozi da profesionalni sportisti dobiju višemesečne, višegodišnje pa i doživotne suspenzije.
Vini Džons legendarni fudbaler Vimbldona i nekoliko drugih premijerligaških klubova, imao je imidž žestokog fudbalera. U toku karijere crveni karton je dobio rekordnih 12 puta a drži rekord kao najbrže opomenut fudbaler u istoriji engleskog fudbala. Iako je često bio kažnjavan, najdužu suspenziju Džons je zaradio zbog pojavljivanja u dokumentarcu u kojem su govorili najtvrđi igrači engleskog fudbala, gde je glorifikovao nasilje i prljave trikove u fudbalu. Džons je kažnjen šestomesečnom suspenzijom, a predsednik Vimbldona je tada izjavio da taj igrač ima „mozak komarca”.
Ron Artest, danas poznatiji kao Meta Vorld Pis drži rekord za najduže suspendovanog NBA igrača koji je kaznu zaradio zbog incidenta na utakmici. Sama zbrka oko imena Artesta-Pisa samo delimično govori o ovoj košarkašu čiji je nekontrolisani temperament često znao da ga dovede u neverovatne situacije. Artest je 19. novembra 2004. godine, dok je igrao za Indijanu, na meču protiv Detroita predvodio tuču sa protivničkim igračima i publikoom. Na manje od minut do kraja utakmice Artest je prvo ušao u klinč sa Benom Valasom. Kada su iz publike navijači Detroita počeli da gađaju i vređaju košarkaše Indijane, Artest je uleteo na tribine zajedno sa saigračima Džermejnom O’Nilom i Stivenom Džeksonjom. Nakon nekoliko minuta pesničenja strasti su se smirile. NBA liga kaznila je Artesta zabranom igranja do kraja sezone (73 utakmice) plus plej of, tako da je ovaj igrač propustio ukupno 86 utakmica.
Ragbista Deni Vilijams dobio je suspenziju od 18 nedelja zbog takozvanog „kraljevskog udarca”. Ovaj izraz se koristi kada igrač punom snagom udari protivnika u trenucima kada taj ragbista i ne gleda u pravcu iz kojeg dolazi udarac. Kolika je silina ovog nenormalnog i nepotrebnog starta bila najbolje govori medicinsko stanje udarenog Marka O’Nila kome je dijagnostifikovana posttraumatska amnezija. Kao što je rečeno VIlijams je dobio 18-nedeljnu suspenziju što je bila najveća kazna izrečena u ragbiju u poslednje dve decenije.
Merli Hejps je imao kratku karijeru u američkom fudbalu koja se okončala kada je ustanovljeno da je učestvovao u ilegalnom klađenju. Dok je igrao za Njujork Džajantse ovom igraču je 1946. godine ponuđen mito od 3.500 dolara da namesti utakmicu protiv Čikago Bersa. Iako je obavestio nadležne o tome, Hejps je doživotno suspendovan iz američkog fudbala. Ovaj igrač karijeru je ipak nastavio u Kanadi gde je igrao nekoliko godina. Komesar takmičenja osam godina kasnije je ukinuo suspenziju Hejpsu, ali ovaj igrač se više nije vratio američkom fudbalu, makar u Americi.
Stenli Vilson je zbog zloupotrebe narkotika (kokaina) doživotno suspendovan iz američkog fudbala. Igrač Sinsinati Bengalsa verovatno je našao najgori trenutak (ako uopšte postoji dobar trenutak) da ušmrče kokain. On je to uradio veče pre Superbola u kojem su se za titulu Bengalsi borili protiv San Francisko Fortinajnersa 1989. godine. Vilson je prethodno od trenera zatražio svesku sa zapisanim akcijama da je prouči. Njega su u hotelskom toaletu kasnije našli saigrači. U tom trenutku Vilson je bio pod uticajem narkotika, znojio se i drhtao i nije bio u stanju da trenira. Bengalsi nisu imali drugi izbor i morali su da ga izostave sa finalnog meča. Mnogi smatraju da je upravo odsustvo Vilsona razlog zašto je Sinsinati izgubio meč i titulu.
Karijeru i život Arta Šliktera u NHL ligi unišila je njegova kompulsivna sklonost ka kockanju. Igrač kome se prognozirala izuzetna karijera sam sebi je unišio život prokockavši ne samo svoj, već i tuđ novac. Prvi put Šlikter je svoju zavisnost otkrio 1982. godine i to samo iz straha zbog pretnju kladioničara da će ga prijaviti NHL ligi imajući u vidu da je profesionalnim sportistima u Americi strogo zabranjeno da se kockaju. Šlifter, koji je već tada dugovao ogroman novac, prijavio je FBI-ju pretnje i pomogao da se razbije lanac ilegalnog klađenja. To ga ipak nije spasilo suspenzije koja je trajala do 1984. godine. Taman kada se vratio na teren, otkriveno je da se Šlifter kladio i dok je služio kaznu što je dovelo do nove kazne. Do kraja karijere Šlifter se tek povremeno nalazio na terenu. Paralelno sa klađenjem, Šlifter je učestvovao u mnogim multimilionskim prevarama. Sve je to rezultiralo da u periodu od od 1995. do 2006. godine čak deset godina provede u 40 različitih zatvora u kojima je služio kazne. Taman kada se mislilo da je pobedio porok i da su kladioničarski dani iza njega, Šlifter je uhvaćen u novoj multimilionskoj prevari nakon koje služi desetogodišnju robiju u federalnom zatvoru.
Viktor Troicki je dobio 18-mesečnu suspenziju zbog navodnog izbegavanja doping kotntrole, dok je Argentinac Marijano Puerta 2003. godine suspendovan na dve godine zbog dopinga. Nakon žalbe u kojoj je naveo da je supstanca pronađena u njegovom organizmu lek koji je prepisao doktor i koji mu pomaže u borbi protiv astme kazna je smanjena na devet meseci. Ipak, to nije bio kraj. Ovaj teniser je 2005. godine igrao finale Rolan Garosa protiv Rafaela Nadala, a iste godine je ustanovljeno da je ponovo koristio nedozvoljene supstance. Tada je Argentincu izrečena osmogodišnja kazna, najduža u istoriji tenisa, a bio je primoran da vrati sav novac koji je zaradio na Rolan Garosu, dok su mu oduzeti svi bodovi koje je osvojio u toj godini.
Legendarni Muhamed Ali, na vrhuncu karijere suspendovan je 1967. godine. Za razliku od mnogih drugih sportista Ali je suspendovan zbog plemenitih razloga. Legendarni bokser je odbio da učestvuje u vijetnamskom ratu zbog čega su mu oduzete sve titule i zabranjeno da boksuje. Na svu sreću zabrana je ukinuta 1970. godine, kada je Ali nadoknadio propušteno i u legendarnim mečevima izborio sebi status sportske ikone.
Lens Armstrong je, kako se ispostavilo, najveća prevara u istoriji sporta. Legendarni biciklista, čija životna priča podseća na bajku koja je uspešno plasirana na sve četiri strane sveta preko noći je postao najomraženija ličnost. Sve titule i trofeji, sve pobede na Tur de Fransu, svi uspesi zasnovani su na sofisticiranom i sistematskom dopingu. Što je najgore, Armstronga su razotkrili njegove bivše kolege koji su prvi svedočili o tamnoj strani američkog bicikliste. Kao i mnogi pre njega, Armstrong je svoju životnu priču ispričao Opri, ali bez iskrenog pokajanja za ono što je učinio. Suspenzija je čini se došla prekasno jer je Armstrong ionako bio pri kraju karijere, čak i oduzimanje naslova prvaka Tur de Fransa nekako nije dovoljna kazna, ali tužba bivših sponzora za povraćaj novca bi mogla da bude dobra sankcija za ovog prevaranta. Armstrongu je zabranjeno i učešće na trijatlonu, sportu kojim je želeo da se bavi po okončanju biciklističke karijere.