Trojica poslanika Srpske napredne stranke u samo nekoliko meseci su napravili incidente kojima su pokazali da im nije mesto u parlamentu. Srpska napredna stranka je posle svakog od njih reagovala, ali čini se da kazne nisu bile adekvatna.
Narodni poslanik Vučeta Tošković pomislio je da bi mogao da vaspitava predstavnike medija, pa je isključio reflektor koji je neophodan za rad televizijskim ekipama. Kada se jedan od snimatelja pobunio, ovaj ga je nazvao “gilipterom i konjinom”. Ovo se dogodilo u trenutku kada još nisu zaboravljeni incidenti njegovih stranačkih kolega Dragana Čolića i Vladimira Cvijana. Prvi je u decembru prošle godine učestvovao u saobraćajnoj nesreći u kojoj je kolima udario dete, a zatim pobegao sa lica mesta. Ispostavilo se, bio je pijan. Cvijan se, s druge strane, poslužio Toškovićevim metodama – delio je plakate sa fotografijama medijskih radnika i natpisom “pedofili”.
Srpska napredna stranka je osudila sve ispade, izvinio se, ali su se ekscesi po pravilu ponavljali. Kako nam je rečeno u toj stranci, čak ni izgovor poslanika da su isprovocirani nije opravdanje za nedoličnu i burnu reakciju. Tvrde da zbog ovakvih ispada stranačkih kolega posebno burno reaguje predsednik stranke, koji kolege, čak i lično opominje. Postupke svojih kolega nije mogao da opravda ni šef poslaničke grupe SNS u Skupštini Veroljub Arsić.
– Poslanici su vlasnici svojih mandata, ali i javni radnici i zato svojim ponašanjem moraju da daju primer građanima. Lično sam razgovarao s poslanikom Toškovićem i skrenuo mu pažnju da ne sme tako da reaguje, dok je sa Čolićem razgovarao predsednik Vučić. O svim incidentima biće reči već na sledećoj sednici Glavnog odbora stranke – izjavio je Arsić za “Blic”.
Politički analitičar Dejan Vuk Stanković navodi za naš list da je reč o “sindromu velike stranke u kojoj ima mnogo članova od kojih se neki zaborave, a rukovodstvo ne može u svakom trenutku svakog od njih da kontroliše”.
– U euforiji zasnovanoj na predstavi koju imaju o rastu sopstvene moći pojedinci se ponašaju bahato, stranci nanose štetu, koju kasnije rukovodstvo, kroz izvinjenja i ograde mora da neutrališe. Jasno je da ta vrsta postupanja nije primerena nikome, a posebno ne republičkim poslanicima – ističe Stanković.
On objašnjava da zbog toga ne samo Srpska napredna stranka, već i sve druge stranke treba da povedu računa o kadrovskoj selekciji, ali i da postave interne kodekse koji bi sankcionisali sve slične ispade.
– Nije ovde reč o pojedincima, već o poslaničkoj grupi, stranci, imidžu i zato bi poslanici morali u svakom trenutku da imaju na umu koga predstavljaju – zaključuje Stanković.