Poziv predsednika Bošnjačkog nacionalnog veća (BNV) Esada Džudževića da Bošnjaci iz svojih prezimena odstrane “ić” izazvala je, u najmanju ruku, iznenađenje i javnosti i predstavnika Islamske zajednice.
Rijaset Islamske zajednice Srbije izrazio je iznenađenost izjavom Esada Džudževića i zabrinutost za najavljeni nacionalni program Bošnjaka. Zamenik reis-ul-uleme i muftija srbijanski Muhamed Jusufspahić kazao je da prezimena ljudi ili imena porodice bilo koje nacionalne ili verske pripadnosti od pamtiveka označavaju pripadnost roditelju – rodonačelniku porodice, geografskom poreklu, neretko i porodičnom zanimanju, zanatu…
– U duhu slovenskih jezika, sufiksi koji označavaju pripadnost su prirodno “ić”, “vić”, “ov”… Svaki čovek u ovoj zemlji je slobodan da odabere svoje ime i prezime, što su Bošnjaci i drugi narodi činili – navodi u saopštenju muftija Jusufspahić, koji kaže da se, kada je reč o sistemskom brisanju identiteta, treba setiti bošnjačke dijaspore u Turskoj čija su prezimena stvarno promenjena.
Kako kaže poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić, ideje koje su iznete u vezi s prezimenima su začuđujuće i uznemiravajuće, posebno ako se ima u vidu da je prezime deo ličnog identiteta, da odražava porodičnu pripadnost i da ga svako može na veoma jednostavan način promeniti.
– To, međutim, mora biti stvar slobodne volje svakog pojedinca i bilo kakvi pritisci su nedopušteni – kaže Petrušićeva za “Blic”.
U Džudževićevom predlogu se, izgleda, kriju i drugačiji motivi. Naime, uskoro se bliže izbori u BNV, pa se ovakav predlog može tumačiti i kao jedan vid borbe unutar same zajednice.
– Jedan od motiva za ovo sigurno je i borba za ličnu poziciju u strukturi vlasti, ali i u samom BNV. Ta borba je i politička i postoji i u parlamentu, ali i unutar ove manjinske zajednice. Ovde je u pitanju radikalizacija od koje mnogi misle da će imati koristi, a gospodin Džudžević je inače dobar u tome – kaže Miljenko Dereta, direktor NVO Građanske inicijative.
Džudžević traži da Bošnjaci vrate izvorna bošnjačka prezimena koja su imali njihovi preci do 1912.