U Hrvatskoj ne jenjava bes zbog prvostepene presude Haškog tribunala šestorici lidera Herceg-Bosne. „Jutarnji list“ piše da je ovaj sud utvrdio da je samo Franjo Tuđman predvodio zločinački pothvat u Bosni i Hercegovini, a da nijedne takve presude za BiH nema na srpskoj strani. Hrvatski dnevnik se pita „kako je moguće da Hag prozove samo hrvatskog predsednika, a ne Slobodana Miloševića koji je predvodio agresiju i na Hrvatsku i na BiH“?
Prema „Jutarnjem“, problem je u tome što je Milošević umro bez presude.
– Haško tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv Miloševića, a ne protiv hrvatskog predsednika, međutim – presude nema jer je pre nje umro. Optužili su više Srba u BiH za učestvovanje u udruženom zločinačkom poduhvatu na čelu sa Miloševićem, Vojskom Jugoslavije i njenim generalima: tu su Karadžić i Mladić, Momčilo Krajišnik, Biljana Plavšić i drugi. Međutim, niko za to dosad nije osuđen. Teoretski još ima šanse, jer suđenja Mladiću i Karadžiću još nisu gotova. Moguće je, ali malo verojatno – piše u članku ovog lista.
Razlog za pesimizam „Jutarnji“ nalazi u dosadašnjim presudama Haškog tribunala.
– Osudio bi Srbe iz BiH za zločinački poduhvat, ali lokalni, čisto bosanski. Sa Hrvatima je drugačije. Stvar je u tome što Karadžić nije bio Boban, niti je Mladić bio kao neki zapovednik HVO-a. Niti je Milošević bio Tuđman – stoji u tekstu.
Potom sledi tvrdnja da su odbrane Srba u BiH uspešno su predstavile Hagu da su Karadžić i Mladić bili samostalni i većinom u teškom sukobu s Miloševićem, bez obzira na to što se zna da su Mladićevi oficiri godinama nakon Dejtona dobijali plate iz Beograda.
– Milošević je jedini lik koji je mogao da poveže sva tri rata u bivšoj Jugoslaviji, onaj u Hrvatskoj, BiH i na Kosovu. Nakon njegove smrti, kao “zamenama Miloševića” sudilo se načelniku Generalštaba VJ-a Momčilu Perišiću, šefovima SDB-a Srbije Jovici Stanišiću i Frenkiju Simatoviću. Preostao je još Vojislav Šešelj, no bilo bi pravo čudo da njega osude. Tužilaštvo želi da dokaže da je do zločina doveo huškačkim govorima, što je vrlo teško dokazivo – zaključuje „Jutarnji“.