utorak, 27. maj 2014, 16:07 – 16:28
Pojedina ministarstva Vlade Srbije su već završila i dostavila, dok druga ubrzano rade na pripremi posebnih izveštaja za Skupštinu i građane o merama preduzetim u tim resorima za vreme katastrofalnih poplava koje su nedavno zadesile Srbiju.
Izvešstaje o radu ministarstava, o kojima će biti obavešteni javnost i Skupština Srbije, inicirao je na sednici Vlade Srbije prošle sedmice premijer Aleksandar Vučić.
Ministarka bez porfelja zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović rekla je Tanjugu da je njen kabinet takav izveštaj već dostavio vladi.
Prma njenm rečima Generalni sekretar treba da objedini izveštaje svih ministarstava i nakon razmatranja na sednici Vlade Srbije javnost će o njima biti detaljno obaveštena.
„Mi smo u izveštaju naveli detalje o tome šta smo sve inicirali da bismo pokrenuli sve raspoložive mehanizme za dobijanje finansijske pomoći EU za sanaciju posledica poplava. Naša inicijativa je bila usmerena na objašnjenje uslova korišćenja Fonda solidarnosti, kao i preusmeravanje značajnh sredstava kroz IPA fondove, kao i organizovanja velikog radnog sastanka sa međunarodnog donatorskom zajednicom“, reklla je Joksimovićeva dodavši da u Kancelariji za evropske integracije već započeto popunjavanje formulara za dobijanje sredstava iz Fonda solidarnosti EU.
I Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja pripremilo je izveštaj o merama i aktivnostima koje je preduzelo pre i tokom katastrofalnih poplava.
U tekstu dostavljenom Tanjugu se navodi da je povodom Odluke o proglašenju vanredne situacije na teritoriji Republike Srbije taj resor stavio na raspolaganje Republičkom štabu za vanredne situacije vozila i objekte kojima raspolažu Ministarstvo, Nacionalna služba za zapošljavanje i Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje.
Nadležne službe su, dodaje se, 18. maja evakuisale korisnike i zaposlene iz Gerontološkog centra Obrenovac i oni su zbrinuti u Gerontološkom centru Bežanijska kosa odakle je deo prebačen u Domove u Smederevu, Pančevu, Zrenjaninu, Jagodini, Kruševcu, Kragujevcu i Mladenovcu.
Ističe se i da je korisnicima Domskog odelenja u Krupnju, koje je takođe bilo ugroženo, svakodnevno dostavljana pomoć u vodi, hrani, dezinfekcionim sredstvima, lekovima, pelenama, posteljini…
„Zaposleni u Centrima za socijalni rad pomagali su u zbrinjavanju najugroženijih. Sektor za brigu o porodici i socijalnu zaštitu uveo je dvadesetčetvoročasovna dežurstva“, navodi se u Izveštaju i dodaje da je tim tog ministarstva organizovao nekoliko ekipa stručnih radnika, uglavnom psihologa, iz Centara za socijalni rad i Ministarstva radi pružanja psihosocijalne podrške evakuisanom građanstvu sa poplavljenih područja.
Inače, izveštaj ovog ministarstva predviđa i plan daljih aktivnosti među kojima su procena štete i potpuno sagledavanje neophodne sanacije na objektima Gerontoliških centara Obrenovac i Domskog odeljenja Krupanj, sagledavanje pravnog statusa izmeštenih korisnika Gerontološkog centra Obrenovac u druge ustanove, zatim realizacija psihosocijalne podrške izmeštenim korisnicima u ustanovama u kojima su privremeno smešteni, kao i po povratku u Gerontološki centar Obrenovac, a u saradnji u saradnji sa zavodima za socijalnu zaštitu i centrima za socijalni rad.
Ministarstvo omladine i sporta angažovalo 1.000 volontera
Ministarstvo omladine i sporta je u svom izveštaju istaklo angažovanje hiljadu volontera na izgradnji nasipa, prikupljanju humanitarne pomoći, volontiranju u prihvatnim centrima i raščišćavanju terena sa poplavljenih područja.
Taj resor je, kako je rečeno Tanjugu, organizovao i radne akcije u Obrenovcu, Krupnju, Svilajncu, Kostolcu i Paraćinu. Ministar je, ističe se, lično učestvovao u svim tim akcijama.
Podseća se da je formiran prihvatni centar u Zavodu za sport na Košutnjaku kroz koji je prošlo oko 400 građana evakuisanih sa ugroženih područja. Ministarstvo je, dodaje se, obezbedilo i dva šlepera i četiri kamiona pomoći, 30 hiljada litara vode i oko 3200 paketa drugih potrepština – pelena, hrane, lekova, ćebadi, kozmetike, igračaka.
Posebno je istaknuto da je animirana celokupna sportska javnost na angažovanju u odbrani ugroženih područja i prikupljanju humanitarne pomoći. Sportski savezi su, kako se navodi, pored pomoći u ljudstvu, pomogli i novčanim donacijama koje trenutno dostižu milion i 200 hiljada dinara.
Minisarstvo je radilo i na angažovanju specifičnih sportskih saveza u akcijama spašavanja – veslača, ronioca, alpinista, vazduhoplovaca, speologa…, a zaposleni u tom resoru su uplatili i po jednu dnevnicu za pomoć ugroženima.
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je Tanjugu u Novom Sadu da je i to ministarstvo predalo traženi izveštaj ne obrazlažući njegove detalje.
U izveštaju Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija navedene su četiri celine – pomoć stanovništvu, kontrola tržišta, pružanje telekomunikacionih usluga i obezbeđivanje smeštaja za privremeno raseljene sa ugroženih područja.
Kako se navodi u izveštaju, objavljenom na sajtu, na predlog Ministarstva Republičkoj direkciji za robne rezerve naložena je isporuka 85 tona osnovnih životnih namirnica, 1.000 tona merkantilnog kukuruza za ishranu stoke u poplavljenim sredinama, a na raspolaganje je stavljena i sva ostala roba koja se nalazi u robnim rezervama.
Tržišna inspekcija Ministarstva je od uvođenja vanredne situacije do 26. maja obavila 1.521 nadzor maloprodajnih objekata na teritoriji cele Srbije sa ciljem sprečavanja neosnovanog povećanja cena, kontrole stabilnosti i snabdevenosti tržišta i sankcionisanja protivzakonitih radnji trgovaca.