sreda, 05. jun 2013, 19:30 – 19:51
Predstavnici Vlade Srbije smatraju da je naša zemlja zaslužila da dobije datum za početak pregovora sa EU. Razlog za dodatni optimizam stiže od američkog ambasadora, sa skupa u Beogradu posvećenom evropskom putu Srbije.
Da li će Srbija za manje od mesec dana dobiti datum za početak pregovora sa Unijom? U Vladi su uvereni da zaslužujemo datum, a razlog za dodatni optimizam stiže od američkog ambasadora, sa skupa u Beogradu posvećenom evropskom putu Srbije.
Očekuje li Srbiju 28. juna datum ili još jedno „ako“? Za predstavnike Vlade dileme nema. Uvereni su da datum zaslužuju pre svih građani koji 12 godina biraju proevropske Vlade.
„Svako dodatno uslovljavanje i odugovlačenje ne doprinosi ovom momentu koji, ili momentu koji postoji u Srbiji i u pogledu evropskih integracija i unutrašnjih reformi koje treba uraditi“, kaže Suzana Grubješić, potpredsednica Vlade za evropske integracije.
Da bi dobila datum Srbiji je potrebno svih 27 glasova članica Unije, od kojih je i dalje najneizvesniji onaj iz Berlina. Ima, međutim i onih glasova koji se zvanično ne računaju, a itekako su važni.
Majkl Kirbi, ambasador SAD u Srbiji kaže da njegova zemlja nema pravo glasa u EU, ali da bi kada bi mogla glasala za evropske integracije Srbije i datum za početak pregovora.
„Dobrom voljom da primeni sporazum Srbija bi nas stavila u poziciju da podstaknemo naše evropske partnere da odobre Srbiji datum početka pregovora“, poručuje Kirbi.
Na pitanje šta još može da se uradi za 23 dana, koliko je ostalo do odluke o datumu, Oliver Ivanović, bivši državni sekretar Ministarstva za Kosovo odgovara da je nepravedno očekivati da Srbija napravi neke ozbiljne korake.
„Dovoljno je da imamo neke simboličke korake. Zatvaranje kancelarije, neprimanje novih predmeta u naše sudove, ali mislim da treba više vremena i strpljenja za rad sa tim ljudima“, smatra Ivanović.
Iljir Deda, politički analitičar iz Prištine, smatra da će kosovska vlada morati da menja svoje zakone.
„Bez obzira na to da li je Vlada spremna, oni su pokazali spremnost i ja mislim da je sada razrada liste da li je to 20, 30 ili 40 zakona, koji treba da budu promenjeni, ali pre toga mora da se ratifikuje sporazum i plan implementacije“, smatra Iljir Deda.
Učesnici skupa pod nazivom „EU i Srbija – nova prilika“ saglasni su da dijalog Beograda i Prištine mora da se nastavi, kakva god bila odluka Evropskog saveta 28. juna.