subota, 03. maj 2014, 19:30 – 19:41
U najavi posete Beogradu, komesar za proširenje EU Štefan File ističe da su visoka očekivanja od nove Vlade. Prethodno je Ketrin Ešton rekla da ne sumnja u Vučićeve kapacitete da se poglavlja zatvore do 2018. Analitičari smatraju da je više podrške, a manje uslovljavanja očekivani scenario politike Brisela.
Dolazak komesara za proširenje Evropske unije Štefana Filea u posetu Srbiji je druga zvanična poseta iz EU, samo sedam dana od formiranja Vlade.
File će proveriti u kojoj je brzini srpska Vlada kada je reč o evropskim integracijama. Uoči posete, iz Evropske komisije stiže poruka da brzina priključivanja ne zavisi od njih već od Srbije. Plan da se Uniji pristupi do 2020. godine ocenjuju kao ambiciozan.
„Dobro je da postoji strategija i vizija, a sada čekamo vladu da pokaže da može uspešno da pregovara o 35 poglavlja. Ako pogledamo Crnu Goru, oni pregovaraju dve godine i manje-više su na početku. Srbija ima mandat i jaku većinu da kroz pregovore prođe brzo“, rekao je Petar Stano, portparol Evropske komisije.
Za novog ministra spoljnih poslova, dve posete visokih zvaničnika govore koliko Unija pridaje značaja Srbiji.
„Podsetiću još jednom da je strateški cilj Srbije da se ide što brže i kvalitetnije u pregovorima u članstvu. To konkretno postavlja pred nas pitanje hoće li u junu biti održana druga međuvladina konferencija između EU i Srbije, za koju je predviđeno da bude održana u Grčkoj pošto ona predsedava Evropskoj uniji. Drugo pitanje je dokle smo stigli sa skrininzima, odnosno kakva je perspektiva određenih poglavlja“, kaže ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.
Više podrške, a manje uslovljavanja, za analitičare je očekivani scenario politike Brisela. Razgovore sa evropskim zvaničnicima na domaćem terenu posmatraju kroz širi geopolitički kontekst.
„Učestale posete visokih funkcionera iz Brisela u Beograd su motivisane sa dva razloga – učvršćivanjem novoizabranih vlasti u Beogradu i zaoštravanjem situacije u Ukrajini koja preti da eksalira u oružni sukob širokih razmera. Verovatno da je to jedan od glavnih razloga za EU da pokuša da konsoliduje sad svoj najveći uspeh na zapadnom Balkanu – Briselski sporazum“, kaže profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić.
Pregovori Srbije sa Evropskom unijom zvanično su počeli 21. januara ove godine prvom međuvladinom konferencijom.
Prema planu Vlade, trebalo bi da traju do 2018. godine da bi Srbija Uniji mogla da pristupi 2020. U poslednjih 10 godina pregovori svih zemalja trajali su između tri i šest godina.