Svetska banka (SB) saopštila je danas da u razgovorima sa predstavnicima Vlade Srbije nije preporučivala konkretne cifre vezane za plate i broj zaposlenih u javnom sektoru, niti u pogledu penzija, ocenjujući da konkretne mere ekonomske politike treba da definišu nadležni u Srbiji.
Kancelarija SB u Beogradu je navela u saopštenju, koje je odgovor pisanje dnevnog lista „Novosti“, da su predstavnici te međunarodne finansijske institucije proteklih meseci razgovarali sa predstavnicima srpske vlade o potrebi da se uspostavi održivi srednjoročni makroekonomski i fiskalni okvir, koji stimuliše privredni rast i otvaranje novih radnih mesta, kao i zaštitu najosetljivijih grupa stanovništva.
„Suprotno onome što je navedeno u članku, Svetska banka nije preporučila konkretne brojeve vezane za plate u javnom sektoru, broj zaposlenih, ni za penzije“, navodi se u saopštenju Svetske banke.
Prema oceni te finansijske institucije, konkretne mere postizanja ciljeve makro-ekonomske politike definišu nadležni u Srbiji, uzimajući u obzir socijalno-ekonomsku situaciju u zemlji.
„Mi ćemo nastaviti razgovore o fiskalnoj stabilnosti, reformi javnih i državnih preduzeća sa novom vladom kada ona bude imenovana“, dodaje SB u saopštenju.
Povodom istog napisa u „Novostima“, reagovala je i Misija MMF-a, koja je saopštila da u razgovorima sa predstavnicima vlasti u Srbiji nije predložila konkretne mere potrebne za fiskalne uštede i podsetila da je stav te institucije da mere koje budu usvojene treba budu društveno prihvatljive.
Stalni predstavnik MMF-a u Srbiji Daehaeng Kim u saopštenju za javnost poručio je da Misija MMF-a nije predlozila konkretne mere potrebne za fiskalne uštede.
Prema njegovim rečima „pregovori o potencijalnom programu sa MMF-om će se nastaviti po formiranju nove vlade“.
Prema pisanju „Večernjih Novosti“, ekonomski program lidera SNS Aleksandra Vučića, koji će činiti i okosnicu njegovog premijerskog ekspozea, predviđa tri osnovne tačke a to su – velike strukturne reforme u zemlji, finansijska konsolidacija državnog budžeta i podsticajne mere.
Prema pisanju lista, tokom pripreme pograma za novu Vladu Vučić je bio pod stalnim pritiskom MMF i Svetske banke.
Pomenute međunarodne finansijske institucije, od budućeg premijera traže da Vlada u narednom periodu smanji penzije za 25 odsto, a plate u javnom sektoru za 20 odsto, kao ii da se, prema njihovim „računicama“, u javnom sektoru otpusti 15 odsto zaposlenih.
Kako navode „Novosti“, tokom razgovora Vučić je preneo da razume njihove zahteve, ali da neće pristati da se u Srbiji zakoči život, naglasivši sagovornicima da je nasledio katastrofalno stanje i uz podsećanje da su 2008. i 2009. penzije povećane za 22 odsto, a da je prethodna vlast za pet godina stvorila rupu u budžetu od sedam milijardi evra.