ponedeljak, 12. maj 2014, 07:30 – 18:56
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su izmene Zakona o privatizaciji. Tim aktom će se za pet meseci produžiti se život za 164 preduzeća u restrukturiranju.
15.30 – Počela rasprava o predloženim izmenama Zakona o nacionalnim savetima nacionalnih manjina.
14.05 – Poslanici usvojili izmene Zakona o privatizaciji.
10.00 – Počela sednica Skupštine na kojoj se raspravlja o amandmanima na Zakon o privatizaciji.
Ministar pravde Nikola Selaković najavio je da će se za mesec do mesec i po dana u Skupštini naći novi Predlog zakona o privatizaciji, koji će biti reformski.
Državni sekretar u Ministarstvu privrede Dragan Stevanović kaže da sutra počinje izrada novog zakona o privatizaciji, i da će biti formirana radna grupa.
„Uveravam vas da će zakon biti gotov do juna, a da ćete ga vi usvojiti već u prvoj polovini jula“, rekao je Stevanović poslanicima na sednici Odbora.
Ističe i da će u Ministarstvu biti formiran poseban sektor koji će se baviti javnim preduzećima i njihovim restrukturiranjem.
Od 164 preduzeća u restrukturiranju, za 20 postoje sigurni, zainteresovani investitori, ali „bar za 100 preduzeća je kraj“, izneo je Stevanović.
Poslanici Skupštine Srbije usvojili su izmene Zakona o privatizaciji, kojima se za pet meseci „produžava život“ preduzeća u restrukturiranju.
Za izmene Zakona je glasalo 180 poslanika, protiv – 10, uzdržana su bila četiri poslanika, dok jedan poslanik nije glasao za Zakon.
Tokom skupštinske rasprave, Nikola Selaković je rekao da postoji mogućnost da tim zakonom bude predviđena odgovornost države za tačnost podataka koji se budu navodili o subjektu privatizacije.
„Biće ozbiljno razmatrano ovakvo uvrštavanje odgovornosti države u novi zakon o privatizaciji koji će se pred vama naći za mesec, mesec i po dana“, naveo je ministar objašnjavajući da je od izuzetne važnosti uključivanje odgovornosti države u tačnost navedenih podataka o firmama koje se budu privatizovale.
Selaković je dodao i da ne želi nikoga da zavarava da se za 150 dana može rešiti problem sudbine firmi u restrukturiranju, jer „kada bih to tvrdio bio bih neodogovran prema svima kojih se takva izjava tiče, a i prema samom sebi“.
„Ne znam zašto nemate strpljenja, kada će uskoro biti donet novi paket mera“, rekao je Selaković poslanicima tokom skupštinske rasprave i ponovio da će država tim prolongiranjem roka uspeti da od 164 preduzeća spase „nemali broj“.
Šef poslaničke grupe SNS-a Zoran Babić rekao je da je Vlada zainteresovana za sudbinu zaposlenih u preduzećima u restrukturiranju, ali da nije direktno odgovorna za stanje u kojem se nalaze i poručio da su neki iz političke mržnje prema svojoj državi probali da obesmisle napore Vlade Srbije.
„Neki okreću glavu na drugu stranu i kada je ‘Er Srbija’ u pitanju, koja je pokazala poslovne rezultate u prvom kvartalu ove godine. Opet iz neke mržnje prema građanima, prema svojoj državi ni to ne odgovara. Možda je bio bolji koncept kada je taj isti JAT gutao 55 miliona evra godišnje“, rekao je Babić.
Poslanik opozicione Demokratske stranke (DS) Borislav Stefanović ocenio je da je Babić svojom diskusijom skrenuo sa tačke dnevnog reda „i to vrlo široko“, jer je navodeći konkretne primere „nejasnih ugovornih odnosa“ koje Vlada sprovodi u Srbiji rekao da „neko ko to dovodi u pitanje mrzi ovu državu i narod“.
Stefanović, koji se javio po povredi Poslovnika, dodao je da su takve stvari „prejake da se kažu na taj način“.
Predsednica Skupštine Maja Gojković rekla je da je Babića pažljivo slušala i da je on „vešto izbegao da kaže ko su ljudi, osobe i grupe koje mrze narod“, te da nije bilo razloga da reaguje.
„Nije bilo eksplicitno rečeno ni ime, ni neka politička partija, te time nisam prekršila Poslovnik. Zaista bih ga prekinula i zamolila da se takve kvalifikacije ne koriste“, rekla je Maja Gojković i dodala da ne želi da bude cenzor.