utorak, 23. sep 2014, 11:17 – 12:16
Poslanici Skupštine Vojvodine danas razmatraju Predlog deklaracije o potrebi za pokretanje postupka izmene Ustava Srbije ili donošenje novog. Opozicione stranke i SVM najavile da neće podržati deklaraciju.
Na početku današnje sednice Skupštine Vojvodine, predsednik Ištvan Pastor stavio je na glasanje predlog da se u dnevni red uvrsti i Predlog deklaracije o potrebi za pokretanje postupka izmene Ustava Srbije ili donošenje novog koji je svojim potpisima podržalo 64 poslanika DS, LSV i NDS-a.
Za predlog da se deklaracija nađe na dnevnom redu glasalo je 62 poslanika, protiv je bilo 19, a 24 poslanika su bili uzdržani.
Nakon toga, predstavnik predlagača, predsednik poslaničkog kluba LSV Branislav Bogaroški predložio je da rasprava o deklaraciji bude prva tačka dnevnog reda, što je i usvojeno.
Inicijativu za donošenje Deklaracije podnelo je ukupno 64 poslanika, iz Demokratske stranke, Lige socijaldemokrata Vojvodine i Nove demokratske stranke.
U strankama koje su pokrenule inicijativu očekuju da Skupština usvoji tekst deklaracije, a opozicione stranke su najavile da neće podržati ovaj predlog.
Predsednik Skupštine Vojvodine i lider Saveza vojvođanskih Mađara Ištvan Pastor rekao je da se poslanici te stranke neće izjašnjavati o deklaraciji o promeni Ustava Srbije, ili donošenja novog.
Pastor je, uoči početka sednice Skupštine Vojvodine, naveo je da će poslanici SVM biti u skupštinskoj sali i davati kvorum za glasanje, ali da u njemu neće učestvovati.
Na dnevnom redu današnjeg zasedanja su predlog poslovnika o radu Skupštine Vojvodine, predlozi odluke o Pokrajinskoj vladi i pokrajinskoj upravi, predlog odluke o pokrajinskom zaštitniku građana – ombudsmanu, a poslanici će raspravljati i o predlogu odluke o javnom pravobranilaštvu APV.
Ovim tačkama dnevnog reda pokrajinski akti se usklađuju sa novim Statutom Vojvodine, koji je menjan nakon odluke Ustavnog suda o neustavnosti dela odredbi najvišeg pravnog akta Pokrajine.
Na dnevnom redu je i izveštaj o izvršenju budžeta APV za prvih šest meseci 2014. godine.
Pred početak sednice politička organizacija „Treća Srbija“ organizovala je protestnu šetnju od centralnog trga do zgrade pokrajinskog parlamenta povodom predložene deklaracije.
Oni su najavili da će poslanicima podeliti pismo u kome ih podsećaju da je nedopustivo da poverenje građana koriste tako što će izglasati odluke koje „direktno idu na štetu Srbije kao države, Vojvodine i društva u celini“.