petak, 23. maj 2014, 12:17 – 12:56
Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je prihvatio poziv nemačke kancelarke Angele Merkel i da će 11. juna otići u zvaničnu posetu Berlinu.
Vučić je rekao da će to posle mnogo godina biti prva poseta srpskog premijera na poziv nemačkog kancelara, kao i da je poslednji put u takvoj poseti bio nekadašnji premijer Zoran Đinđić.
„To je u svakom slučaju velika čast i obaveza, pa vas molim da pripremite sve što naša strana može da pripremi iz svakog od vaših sektora i resora“, rekao je Vučić zaključujući sednicu Vlade Srbije na kojoj je ukinuta vanredna situacija.
Vučić je rekao da će pre Berlina 4. ili 5. juna, boraviti u poseti Beču, koja je bila odložena zbog poplava.
Posle telefonskog razgovora sa nemačkom kancelarkom, premijer je na sednici Kriznog štaba za vanredne situacije istakao da mu je Angela Merkel poručila da nemački narod neće ostaviti Srbiju bez pomoći i podrške.
Vučić je dodao da je Merkelova izrazila saučešće srpskom narodu i ponudila pomoć nemačke države.
„Najvažnije je da je Merkelova rekla da Nemačka neće ostaviti Srbiju samu i bez pomoći i podruške, a ja sam izneo veliku zahvalnost Srbije Nemačkoj“, rekao je Vučić.
On je naveo da je od Merkelove tražio ono što je potrebno za Srbiju, najneophodnije stvari za našu zemlju.
Vučić je napomenuo i da „Dojče banka“ ne naplaćuje provizije na namenske račune, što je, kako je naveo, signal podrške i pomoći Srbiji koju su zadesile katastrofalne poplave.