Put od ideje do realizacije 3D novina je težak, ali i zabavan. Postoji nekoliko načina za kreiranje 3D fotografija. Mi smo se odlučili za onaj koji daje najbolju sliku, uz pomoć dva fotoaparata.
Sve počinje pronalaženjem idealnog kadra koji omogućava da se stekne utisak dubine, odnosno treće dimenzije.
Potrebno je takođe uskladiti daljinu, osvetljenje i oštrinu. Ugao iz kojeg se slika je jedina razlika kod ovih fotografija. Fotoaparati su udaljeni jedan od drugog oko deset santimetara i stoje na posebnim držačima.
Fotografije se zatim ubacuju u računar radi dalje obrade. Pomoću softvera, fotografije se spoje, „presvuku“ posebnim slojevima kako bi 3D efekat bio vidljiv uz pomoć naočara koje ste dobili uz ovaj broj. Mnogim korisnicima zvuči komplikovano, ali 3D je u suštini jednostavan optički „trik“. Zasnovan je na stereoskopskom prikazivanju, odnosno slanju različitih slika levom i desnom oku.
Kako bi 3D funkcionisao potrebno je da se svakom oku šalje posebna slika, odnosno da se one potpuno razdvoje kako bi se stvorio efekat dubine. Naočare (kojih ima više vrsta) razdvajaju te slike koje korisnik vidi i stvaraju utisak 3D slike koju gleda.
Za čitanje današnjeg „Blica“ izabrali smo anaglifske naočare, koje imaju različite boje sočiva. Funkcionišu tako što filtriraju boje kroz sočivo, tako da oba oka dobijaju različite informacije.