Afera međudržavnih razmera koja je trebalo da otkrije ko stoji iza napada na predsednika Tomislava Nikolića, a koju je vrlo pompezno najavio njegov savetnik Oliver Antić je ćorak. I, umesto “dobre državne akcije pročišćavanje finansijskih temelja Srbije” i imena političara umešanih u ovu aferu, dobili smo još jedno obraćanje srpskoj javnosti kontroverznog hrvatskog novinara Domagoja Margetića. Opet o Mlađanu Dinkiću
I taj hrvatski novinar, koji je dva puta osuđen pred Haškim tribunalom i jednom u Hrvatskoj, izneo je dobro poznatu priču kako je Dinkić umešan u pranje novca kroz privatizaciju Mobtela. Ali, da zlo bude veće, predsednik Srbije je pre tri dana pozvao tog hrvatskog novinara da njemu i savetniku Oliveru Antiću predoči sve dokaze o umešanosti Dinkića u kriminal. Ni to nije sve. Nikolić je Margetiću ponudio i obezbeđenje policije dok se nalazi na teritoriji Srbije.
Margetić za “Blic” otkriva da je Nikoliću pokazao svu dokumentaciju o Mobtelu, uključujući i dokumente sa oznakom “državne tajne”.
– Nikolić je video da se radi o ozbiljnim dokazima. Odmah je zatražio od državnih organa da se ceo slučaj ispita – priča Margetić. On dodaje da mu je predsednik Srbije ponudio obezbeđenje, ali da on na to nije pristao.
– Video je da se bavim veoma osetljivim poslom i zato mi je nudio obezbeđenje. Meni, inače, Dinkić i njegovi ljudi prete smrću – tvrdi on.
Margetić navodi da je u dva navrata predao dokaze MUP-u, a da će oni uskoro biti prosleđeni i Tužilaštvu. Na pitanje kakvu je saradnju imao sa Oliverom Antićem, on odgovara da mu je samo tražio pravni savet, s obzirom na to da je Antić profesor na Pravnom fakultetu u Beogradu.
– Pitao sam ga da li u Srbiji mogu krivično da me gone, ukoliko obznanim dokumenta koji imaju oznaku državne tajne. On mi je odgovorio da ako je neko klasifikovao dokument koji dokazuje korupciju oznakom državne tajne, da je to samo po sebi zloupotreba i krivično delo – navodi Margetić.
Margetić o Dinkiću i „Mobtelu“
Domagoj Margetić izjavio je da poseduje dodatne dokaze koji se vode kao državna tajna, a ukazuju na učešće nekadašnjeg ministra finansija Mlađana Dinkića u pranju srpskog novca s tajnih računa na Kipru i nepravilnosti u slučaju kompanije Mobtel. Margetić navodi da je Mlađan Dinkić priznao ofšor-kompaniji Martina Šlafa 30 odsto udela u tom preduzeću, nakon što je ono oduzeto porodici Karić.
URS: Narušava i ugled države
Iz URS-a su poručili da je Domagoj Margetić izrekao “gomilu gluposti, proizvoljnih tumačenja i neistina”.
“Molimo predsednika da preispita svoje okruženje i dobronamernost najbližih saradnika koji, povezujući ga sa dotičnim pojedincima, narušavaju ne samo njegov ugled već ugled države koju predstavlja. Oliver Antić je konferenciju Margetića najavio kao spektakularno razrešenje „afere nad aferama“ te je sada svima jasno ko mesecima u Beogradu gosti i neguje čoveka koji je dva puta osuđivan od strane Haškog tribunala i optuživan za malverzacije u Hrvatskoj, stoji u saopštenju URS.
Denis Kuljiš, hrvatski novinar
Šta god vam Domagoj Margetić kaže, to morate dva puta da proverite iz više izvora. Imao je sajt koji je propao, bio je zabranjen, tužen. Ne razumem odakle njemu izvori. Nije novinar, nema nikakve reference, reputaciju. Ne znam da je uradio ijedan intervju.
Aleksandar Stanković, novinar HRT
Bio je gost u mojoj emisiji pre šest-sedam godina. Gostovao je povodom optužbi Haškog tribunala da je otkrio ime zaštićenog svedoka. Njegovo kasnije delovanje mi je nedokučivo. Bilo šta smisleno o njemu ne mogu da kažem. Ne smatram ga novinarom istraživačem.
Slučajno ili ne, razgovor sa Margetićem predsednik Srbije je zakazao neposredno nakon višednevnog sukoba sa Dinkićem, zbog nameštanje tendera “Vršačkih vinograda”.
U Predsedništvu Srbije rekli su nezvanično za “Blic” da predsednik Nikolić nema nikakve veze sa konferencijom koju je organizovao kontroverzni hrvatski novinar.
Iako nije direktno odgovarala na tu temu, oglasila se i savetnica Tomislava Nikolića Stanislava Pak Stanković. Ona je povodom “učestalih napada na predsednika i fabrikovanja afera u cilju da se omalovaže i diskredituju njegovi napori” izjavila da se predsednik ne bavi stranačkim i medijskim prepucavanjem.
– Upravo oni koji su zaslužni za ovako tešku situaciju ili oni koji iza sebe nemaju konkretne rezultate dižu prašinu u javnosti, kako se građani ne bi zapitali koji su zapravo njihovi rezultati, odnosno koliko su štete napravili Srbiji, koja je obrnuto proporcionalna benefitima koje su ostvarili za sebe – istakla je Pakova.
Radisavljević: Nemam prijavu Margetića
Tužilac za organizovani kriminal Miljko Radisavljević kaže od nije dobio nikakvu krivičnu prijavu novinara Domagoja Margetića protiv bivšeg ministra Mlađana Dinkića. Na pitanje da li će Dinkić biti eventualno uhapšen, tužilac kaže da kada bude dobio prijavu neće samo na osnovu nje donositi odluku o tome.
Povodom afere “Vršački vinogradi” oko koje se međusobno optužuju Dinkić i predsednik Nikolić tužilac Radisavljević je rekao da je krivična prijava u tom slučaju na proveri. On je dodao i da će konačnu odluku o postupku za ubistvo Slavka Ćuruvije doneti kada stignu rezultati veštačenja. Radisavljević je istakao da će sve 24 sporne privatizacije biti rešene do Nove godine.
– To znači da će sve dobiti tužilačku odluku, a ne da će sve završiti u istrazi – objasnio je Radisavljević.
Tužilaštvu je predat i kompjuterski program koji je poklon Italije u kome je i baza podataka o kriminalcima i organizovanim grupama. I ambasador SAD Majkl Kirbi predao je donaciju od 70.000 evra zbog poboljšanja pravosudnog sistema.