Tri dana pijem bensedine i ne mogu da se smirim. Ljuta sam, besna, očajna. Šta da kažem mom detetu koje je mesecima učilo dok su drugi kupovali gotove testove? Još je po ovoj nesnosnoj vrućini moralo da dolazi na odloženo polaganje ne znajući ni šta će biti na kraju, priča za „Blic” Slavica Jelić, majka učenika iz Niša.
Ogorčeni, razočarani roditelji i sluđena deca juče su kao u bunilu dolazili na polaganje rezervnog testa iz matematike. Na nesnosnih 38 stepeni, u salama bez klime, đaci su umorni i iscrpljeni sedali za sto da rešavaju test za koji više niko nije bio siguran da li je procurio u javnost i da li će kao i onaj prethodni biti poništen, a polaganje odloženo.
– Doživeli smo ogroman šok. Moj sin je još u februaru počeo da se sprema za malu maturu. Privatni časovi su bili ogroman udar na naš skromni budžet, budući da u kući imamo i velikog maturanta, ali kad treba da uložimo u decu i njihovu budućnost, ništa nam nije teško. Onda je usledilo veliko razočaranje za celu porodicu. Sin je saznao da njegovi drugovi već imaju testove i rešenja iz srpskog i matematike. Država nas je namagarčila. I šta da kažem sinu? Ko će da reši ovu situaciju? Ko će da odgovara zbog korupcije i kriminala u školstvu – pita Sonja Pantelić, majka đaka iz Beograda.
Odgovore na ova pitanja roditelji ni juče nisu mogli da dobiju, jer se iz Ministarstva prosvete jedino moglo čuti kako se za krivcem traga. Sem ponovljenog polaganja iz matematike, Ministarstvo nije ponudilo druga rešenja. Roditelji su složni u želji da se mala matura poništi i da se boduje samo uspeh đaka u školi, jer u sistem polaganja, kažu, više nemaju poverenja.
– Najgore od svega je što se u očima dece poljuljao čitav sistem vrednosti. Moja ćerka se u ponedeljak, nakon polaganja testa iz srpskog, vratila kući u potpunom šoku. Rekla mi je „mama, pa više od pola mojih drugara je imalo rešenje još pre polaganja”. Kako da joj objasnimo to što se dogodilo. Ja sam nekoliko puta zvala Ministarstvo i prosvetnu inspekciju, ali oni su bili veoma neprijatni i tretirali me kao da sam luda i da izmišljam – priča Ana Manojlović iz Beograda.
Posle odlaganja testa iz matematike, usledila je burna, neprospavana noć i za decu i za roditelje.
– Moj sin, koji je inače odličan đak, počeo je da traži testove po internetu u strahu da će ih drugi naći i uraditi sve bez greške. Eto šta su nam napravili od dece. Moj sin je hteo da test radi pošteno, ali se ispostavilo da ceo sistem počiva na lažima i krađama. Šta će biti s našom decom? Šta će biti s čitavom ovom generacijom – očajna je majka Gordana Rosić iz Beograda.
Lopovska formula
- Malu maturu u Srbiji polagalo je oko 70.000 đaka
- Najmanje 10 odsto njih kupilo je ili nabavilo kombinaciju testova iz srpskog i matematike
- Kombinacije testova za jedan predmet koštale su od dve do devet hiljada dinara
REZULTAT: Najmanje 125.000 evra, a najviše pola miliona evra zarađeno je na prodaji testova
- Štampa testova iz srpskog jezika koštala je oko 3,6 miliona dinara.
- Štampa testova iz matematike koštala je oko tri miliona dinara
- Oko jedan miliona dinara koštalo je štampanje rezervnog testa
REZULTAT: Uz plaćeni nadzor, mala matura koštala je državu najmanje 10 miliona dinara