Srbiji nedostaju stručnjaci za pravljenje raketa

Podeli vest:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Srbiji nedostaju stručnjaci za pravljenje raketa
Grad PrijepoljeGrad PrijepoljeGrad Prijepolje
MARKETING

Vojni analitičari su saglasni da je Srbija potpisivanjem sporazuma sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima o proizvodnji raketnog sistema ALAS (Advanced Light Attack Sistem) napravila ozbiljan posao za našu namensku industriju, ali da će problem za realizaciju biti nedostatak adekvatne opreme i kvalitetnih kadrova.

Čelni ljudi tri srpske namenske fabrike “Utve”, “Teleoptika” i “Krušika” poručili su juče za “Blic” da ne žele još da se izjašnjavaju o tom aranžamanu, koji je za te firme ugovorio vicepremijer Aleksandar Vučić u Abu Dabiju.
 

Srbija i UAE su potpisale sporazum po kojem će Emirati za početak uložiti 33 miliona dolara u proizvodnju visokosofisticiranih raketnih sistema ALAS, a u naredne četiri godine ukupno 220 miliona dolara. UAE su zainteresovane i za raketni sistem “bumbar”, rakete “lorano”, kao i municiju. Ceo posao ide preko preko “Jugoimporta SDPR”.
 

Vojni analitičar Bojan Dimitrijević smatra da je dogovoreni posao sa Emiratima dobar impuls za srpsku odbrambenu industriju i ozbiljan ugovor sa ozbiljnim partnerom. Njegov kolega Aleksandar Radić je ovaj sporazum sa Emiratima ocenio kao nacionalni poduhvat.

 

Ugovor za raketni sistem ALAS
Na međunarodnoj izložbi naoružanja u Abu Dabiju potpisan je ugovor između SDPR i državne kompanije UAE “Earth” o ulaganju u tri srpske fabrike namenske industrije – “Utve”, “Teleoptika” i “Krušika”.
Kako nam je juče potvrdio Aleksandar Vučić, Emirati bi uskoro mogli da potpišu i ugovor o kupovini tenkovskog oružja “bumbar”, a bilo je reči i o zgradi Generalštaba. Nastavićemo pregovore, ali tek kada Vlada Srbije obezbedi sve potrebne dozvole, kaže Vučić.

– Ovo je jedinstvena šansa da našu vojnu industriju podignemo na viši nivo i razvijemo nove sisteme odbrane – dodao je Radić i upozorio da Srbija razvoj ovog raketnog sistema mora da shvati jako ozbiljno.
 

Naši sagovornici pretpostavljavaju da je Vučić, ipak, pre nego što je dogovorio posao, dobio uveravanja iz “Jugoimporta SDPR” da ceo projekat može da bude ostvaren. Osim opreme i ljudskih resursa, kao kočnica u njegovoj realizaciji moglo bi donekle da bude i neiskustvo, odnosno to što namenska industrija do sada nije prozvodila raketni sistem ALAS.
 

“Krušik” doduše radi na razvoju protivoklopnog raketnog sistema “bumbar”, ali je “Utva” poznata samo po proizvodnji lakih, sportskih aviona i aviona za obuku, a ne raketa.
 

Prednost Srbije bi mogla da bude činjenica da se ALAS proizvodi tek u nekoliko velikih zemalja, a procenjuje se da bi cena tog raketnog sistema proizvedenog u našoj zemlji mogla da bude daleko niža.
 

Primera radi, raketni sistem “bumbar” proizvode još samo Francuska, SAD, Rusija, Nemačka i Izrael, a projektovana cena ovog “Krušikovog” proizvoda trebalo bi da bude tri puta manje nego u tim zemljama, odnosno oko 35.000 evra. Ukoliko posao dobro krene, “jeftina” raketa ALAS iz Srbije mogla bi da bude mamac i za druga tržišta.
 

Koliko će država Srbija uložiti u modernizaciju opreme i angažovanje vojnih stručnjaka u našu namensku industriju, kako bi se ubrzala proizvodnja raketnih sistema, teško je, bar za sada, proceniti, a analitičar Aleksandar Radić tvrdi da Vojska Srbije ne stoji iza ovog sporazuma.
 

– ALAS je projekat privatne firme “Edepro”, koja je zbog nedostatka kapaciteta njegovu proizvodnju poverila “Jugoimportu SDPR” – objasnio je Radić i dodao da “Jugoimport SDPR” ima dobre veze sa “Edepro” i da zajedno nastupaju u poslovima.
 

U firmi “Edepro” juče nisu bili raspoloženi da daju više informacija o sporazumu sa Emiratima, već su najavili da će o tom poslu, kao i o njihovoj ulozi u tom projektu više govoriti krajem nedelje, kada se njihovi predstavnici vrate sa izlože naoružanja u Abu Dabiju.

MARKETING

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.

Podeli vest:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

POVEZANE VESTI

Grad Prijepolje

Sajt Grad Prijepolje (www.gradprijepolje.com) je sa preko 4.300 (unikatnih) poseta na dnevnom nivou (32.000 pregleda dnevno) ubedljivo najposećeniji informativni internet portal u Prijepolju i okolini, postoji od 2004. godine i svojom uređivačkom politikom uživa veliki kredibilitet kod posetioca.

Istražite Prijepolje

Grad Prijepolje

Grad Prijepolje se nalazi u jugozapadnom delu Srbije na tromeđi Bosne...

Istorija Prijepolja

Na prostoru Prijepolja postoje ostaci ljudskog stanovanja još iz praistorijskog oba...

Kulturno istorijski spomenici

Ibrahim – pašina džamija je najstarija džamija u Prijepolju. Prvi put...

Most sultana Mehmeda Fatiha

Prvi pomeni mosta na Limu datiraju kada i o Prijepolju, jer...

Kanjon Mileševke

Klisure reka Lima i Mileševke, koja se uliva u Lim kod...

Reka Lim

Reka Lim Prijepolje jedna od najlepših reka Srbije. Izvire iz Plavskog...

Sahat Kula

Sahat-kula u Prijepolju je izgrađena u 16. veku. Prepoznatljiva je kao...

Ibrahim – pašina džamija

Ibrahim-pašina džamija je najstarija džamija u Prijepolju, prvi put se pominje...

Manastir Mileševa

Manastir Mileševa je srpski srednjovekovni manastir. Nalazi se na šestom kilometru...

Sopotnica

Sopotnica se nalazi u jugozapadnom delu Srbije, nedaleko od Prijepolja, na...

Kuća Jusufagića

Kuća Jusufagića predstavlja tipičnu begovsku kuću ovih prostora. Građena je na...

Park narodnih heroja

Park pored reke Mileševke u Vakufu, nazvan je Park narodnih heroja...

Rimska nekropola Kolovrat

Kolovrat je naselje i nekropola na ušću Seljašnice u Lim, kod...

Kompleks “Boško Buha”

Memorijalni kompleks „Boško Buha“ se nalazi u selu Jabuka, kod Prijepolja...

Prijepolje na društvenim mrežama

MARKETING
Grad PrijepoljeGrad PrijepoljeGrad Prijepolje
MARKETING