Preduzeća u Srbiji koja struju kupuju od „Elektroprivrede Srbije” dobila su ovih dana nimalo prijatnu novogodišnju čestitku. EPS im je, naime, ispostavio novi komercijalni ugovor za isporuku električne energije u 2019. godini s cenom višom od 20,2 odsto.
Кako u pojedinim ugovorima u koje je naš list imao uvid stoji, novi cenovnik startuje od januara, tako da ovim potrošačima nije ostavljeno vremena ni da ukalkulišu novo poskupljenje u svoje proizvode koje mahom izvoze, a kamoli da obaveste svoje kupce da će morati skuplje da im prodaju.
Privrednici koji su se tim povodom javljali „Politici” podsećaju da ih EPS pred svaku Novu godinu obraduje istom čestitkom. Lane su poslali ugovor s novom cenom višom 21,2 odsto, ove 20,2 pa je lako izračunati za koliko samo po ovom osnovu mora da poskupi krajnji proizvod, a svi očekuju sve veći izvoz i rast privrede.
Poslodavcima nije jasno zašto poskupljenje i naredne godine mora da bude dvocifreno pri ovako stabilnom deviznom kursu, jer je apsolutno nemoguće izdržati tolike troškove. Sve to dovodi u pitanje dalje održavanje proizvodnje, prodaju i opstanak fabrike.
Pojedini komercijalni kupci električne energije su čak pismom zamolili EPS da im omogući odlaganje ovog poskupljenja za narednih šest meseci, ali su ih iz ovog javnog preduzeća glat odbili jer, kako kažu, nema osnova da donose takvu poslovnu odluku.
Upitani zašto ne promene kupca, jer je tržište za velike potrošače odavno otvoreno, jedan od poslodavaca iz okoline Beograda kaže da su ponude drugih trgovaca nepovoljnije, odnosno da je kod njih struja skuplja od EPS-ove koja će koštati oko 8,5 evrocenti po kilovat satu.
Upitani zašto struja za privredu mora toliko da poskupi, u EPS-u odgovaraju, da se cene usklađuju s referentnim evropskim berzama, na koje ovo javno preduzeće nema nikakav uticaj. Cene nisu fiksne i menjaju se u zavisnosti od energetskih prilika na kontinentu. Sada, krajem novembra 2018, te cene su na nivou na kojem su bile 2013. godine.
EPS je, dodaju, samo jedan od učesnika na otvorenom tržištu i svaki kupac može da izabere najpovoljnijeg snabdevača u skladu sa svojim potrebama. Prilikom formiranja cena za kupce sa kojima se zaključuju komercijalni ugovori, dominantna je cena električne energije na referentnim evropskim berzama pri čemu EPS nudi optimalne uslove na tom, otvorenom tržištu električne energije.
Ponude EPS-a sa cenama koje se formiraju za komercijalne kupce uvek predstavljaju minimum u tom trenutku. Zahvaljujući takvom pristupu, EPS je snabdevač za više od 98 odsto kupaca na otvorenom tržištu.
Ono po čemu se EPS razlikuje od većine snabdevača je to što iako tokom godine na tržištu električne energije dođe do poskupljenja, ovo javno preduzeće ne traži reviziju već potpisanih ugovora. Tako je bilo i u poslednjih 6–7 meseci, kada su cene na berzama neprekidno rasle.
EPS, između ostalog, na osnovu projekcija o prodaji električne energije planira svoje proizvodne kapacitete, planira i kroz ugovore garantuje da ugovorenu električnu energiju i proizvede i isporuči u datom periodu.
Prof. dr Slobodan Ružić, bivši pomoćnik ministra energetike, kaže da na tržištu struje nije dolazilo ni do kakvih velikih oscilacija da bi EPS uputio zahtev za tolikim poskupljenjem. Ali, pošto je tržište slobodno svako nudi cenu po kojoj može najviše da zaradi.
– Ukoliko je nova cena 8,5 evrocenti bez pratećih troškova, onda je jako skupa. Ukoliko su u nju ukalkulisani i drugi troškovi onda je cena prihvatljiva. Jasno je da EPS ovim poskupljenjem pokriva troškove proizvodnje električne energije za domaćinstva. Jer je reč o socijalnoj, nerealno niskoj ceni koju kontroliše država. To je način da EPS za sve potrošače obezbedi redovno snabdevanje. Jedino je pitanje kako država očekuje da privreda uspešno posluje s tolikim poskupljenjem osnovnih inputa – zaključuje Ružić.
Izvor: Politika
The post EPS-ova struja za privredu poskupljuje više od 20% appeared first on PPmedia.
Izvor: PP Media Prijepolje