Резултати истраживања указују да тек 17 одсто испитаница сматра да су им месечни приходи довољни да задовоље потребе, а чак 45 одсто наводи да им недостаје још много средстава. Четвртина их наводи да у последњих месец дана није могло да плати комуналне трошкове, осам одсто да иако је било хладно, није имало грејање у последњих шест месеци због недостатка финансијских средстава. Њих шест одсто није имало шта да једе током целог дана, или је јело само једну врсту хране.
О лошем финансијском положају жена говори и податак да тек 13 одсто испитаница може да уштеди сваког месеца нека финансијска средства, а 44 одсто наводи да им је потребна материјална подршка од стране државе.
Жене имају пензију у просечном износу од око 23.000 динара, док мушкарци имају веће пензије од жена за око 17 одсто. На актуелне разлике у пензијама указује и податак да је просечна пензија жена које су 2016. године стекле то право, износила 18 и по хиљада динара, а просечна пензија мушкараца 22 хиљаде динара, што је разлика од 20 одсто.
И Србија се налази пред изазовом демографског старења. Животни век је продужен, па данас у Србији живи дупло више особа старијих од 85 година него пре само пет година.
The post Недостатак средстава за живот највећи проблем старијих жена у Србији appeared first on ForumInfo.rs.
Forum Info