Системом заштите предвиђено је да наруквицу носи само насилник, уз специјални мобилни уређај, док жртва носи само мобилни уређај. Овим системом предвиђено је дефинисање безбедних зона око жртве, као што су кућа у којој живи, радно место, факулетет и све оне зоне којима се она најчешће креће у току дана. Уколико се насилник, па и случајно, приближи некој од тих зона, аутоматски систем и жртва добијају обавештење. Сваки покушај насилника да манипулише опремом за праћење се региструје и одмах пријављује центру за праћење путем мобилне комуникације.
Увођење овог система заштите део је активности у оквиру пројекта „Унапређење безбедности жена у Србији“ који спроводи Агенција Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена у Србији у сарадњи са Министарством унутрашњих послова Републике Србије, а финансијски подржава Министарство спољних послова Норвешке.
Технологија праћења се користи како би се повећао осећај сигурности и безбедности самих жртава, али како би се и обезбедио бољи надзор над починиоцима насиља да ли они поштују хитне мере удаљавања насилника из стана или забрану приласка жртви, које су уведене у наш законодавни систем Законом о спречавању насиља у породици – каже менаџерка пројекта Наталија Остојић.
Шпанија је прва земља на свету која је увела овај систем и то 2009. године. Шпански модел подразумева да жртва даје свој пристанак и доборовољно учествује у програму заштите и праћења. Приступ подацима о локацијама на којој се креће жртва имао би само центар за праћење и Министарство унутрашњих послова РС. Португал је увео овај систем такође 2009. године, а функционише и у Аргентини и Уругвају. Увођење сличних решења планирају и Чиле, Француска, Велика Британија, Грузија, Словачка, Италија, Бразил, Холандија, Панама.
Од почетка 2019. године до 28. јула, у Србији је у породично партнерском насиљу убијено 15 жена, подаци су које је објавила Мрежа жена против насиља.
The post Уводи се наруквица за насилнике, за жртве мобилни уређај appeared first on ForumInfo.rs.
Forum Info