[gradprijepolje_modal]

Злочин у Штрпцима 26 година без епилога – Породице чекају правду

Злочин у Штрпцима 26 година без епилога – Породице чекају правду

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Štampaj
Facebook
Email
WhatsApp
Злочин у Штрпцима 26 година без епилога – Породице чекају правду
Poslovni vodič - PrijepoljePoslovni vodič - PrijepoljePoslovni vodič - Prijepolje
MARKETING

Marketing

Izdaje se poslovni prostor 30m2, Vakuf

Dogovor 

Odlična lokacija. Izdajem poslovni prostor površine 30m² (iskoristiva površina 28m²) u novogradnji na atraktivnoj lokaciji…

  30 m2

Од злочина у железничкој станици Штрпци прошло је 26 година, када су припадници Војске Републике Српске из воза који је саобраћао на релацији Београд-Бар, извели и убили 20 путника, цивила несрпске националности, међу којима је било и деветоро наших суграђана.

Тог 27. фебруара  1993. године група униформисаних особа предвођена Миланом Лукићем  из воза је извела 20 путника, 18  бошњачке националности,  једног  Хрвата и једну неидентификовану особу и касније их убила. Међу отетим путницима било је и девет Пријепољаца: Адем Аломеровић, Расим Ћорић, Нијазија Кајевић, Фикрет Мемовић, Мухедин Ханић, Џафер Топузовић, Сафет Прељевић, Февзија Зековић и Рифат Хусовић, Пријепољац који је живео у Бијелом Пољу.

Убијени су били су из Пријепоља, Бијелог Поља, Београда и Подгорице. Најстарија жртва имала је 59, а најмлађа 16 година.

На дан отмице, председник општине Пријепоље Драгољуб Зиндовић са сарадницима је организовао традиционални пријем за чланове породица отетих и убијених Пријепољаца и том прилком рекао:

На жалост, нисмо могли да помогнемо жртвама, нисмо могли у потпуности да помогнемо и вама, њиховој родбини, нисмо успели да препознамо све злочинце и правда није стигла све оне који су направили овај страшан злочин. Оно што је у нашој моћи, јесте да памтимо тај догађај.

Чланови породица жртава злочина у Штрпцима, још увек немају статус цивилних жртва рата.

Не надамо се, нити нам то нешто значи, јер су нам јасно у неком ранијем периоду рекли да нема непријатељске војске и да то није учинила непријатељска војска. Они којима је тај статус био од значаја, углавном више нису међу живима. Држава када је требало да покаже своју хуманост, она то није урадила и сада ако донесу тај закон, нама то више ништа не значи – каже брат убијеног Нијазије Кајевића, Наил Кајевић.

У 15 сати, у време када је воз заустављен у станици Штрпци, код спомен обележеја, у организацији Општине Пријепоље, одржан је комеморативни скуп. Цвеће и венце на спомен обележје које је 2009. године подигла Општина Пријепоље положили су представници локалне самоуправе, чланови породица жртава злочина у станици Штрпци, организација Жена у црном из Београда, град Нови Пазар, Бошњачко националнои вијеће и представници  политичких странака.

Председник општине Пријепоље Драгољуб Зиндовић и државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Заим Реџепагић подсетили су на злочин од пре 26 година и изразили наду да ће правда стићи кривце.

У организацији Бошњачке културне заједнице и Меџлиса исламске заједнице у Пријепољу, у Дому културе одржана је Комеморативна академија „Штрпци без мезара“. Испред организатора скупа обратио се Самир Тандир, који је рекао како је највећи пропуст актуелне власти то што није имала храбрости да открије истину о злочину у Штрпцима. Чињеница да скупу из државног врха присуствују само Бошљаци, народни посланик Муамер Зукорлић сматра лошом поруком и да држава не сме да има две ваге, једну за страдања српског, а другу за страдања бошњачког народа.

Декларација о томе како имамо државу у којој су сви једнаки, у којој ће Бошњаци моћи да живе равноправно са свима другима, у којој Бошњаци никада више неће бити дискриминисани, у којој Бошњаци имају пријатеље у Београду … На жалост, овај наш скуп показује да још није тако. И ма колико ми били партнери у парламенту и на многим другим корисним пројектима, то нас неће спријечити да говоримо истину, све док се то не промијени – каже народни посланик Муамер Зукорлић.

Окупљени су након завршетка Академије у немом мимоходу, прошли пријепољским улицама и код спомен убележја у Шарампову почаст Пријепољцима, жртвама злочина у Штрпцима, одали проучавањем фатихе.

До сада су за злочин у Штрпцима само две особе правоснажно осуђене, Небојша Ранисављевић, на 15 година, и Мићо Јовичић на 5 година.

Пред Судом БиХ у току је суђење десеторици оптужених, а у октобру прошле године, Апелациони суд у Београду потврдио је оптужницу против петорице припадника Вишеградске бригаде ВРС за злочин који је почињен у Штрпцима.

ForumInfo.rs.

Šminkanje PrijepoljeŠminkanje PrijepoljeŠminkanje Prijepolje
MARKETING
Anketa

Koje su najveće prednosti života u Prijepolju?

NE PROPUSTITE

MARKETING
MARKETING
Grad PrijepoljeGrad PrijepoljeGrad Prijepolje
MARKETING

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici.

Podeli vest:

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email

POVEZANE VESTI

Grad Prijepolje

Sajt Grad Prijepolje (www.gradprijepolje.com) je sa preko 4.300 (unikatnih) poseta na dnevnom nivou (32.000 pregleda dnevno) ubedljivo najposećeniji informativni internet portal u Prijepolju i okolini, postoji od 2004. godine i svojom uređivačkom politikom uživa veliki kredibilitet kod posetioca.

Istražite Prijepolje

Grad Prijepolje

Grad Prijepolje se nalazi u jugozapadnom delu Srbije na tromeđi Bosne...

Prijepolje kroz vrijeme

To je u stara vremena bio veliki šeher. Kad je Osvajač...

Istorija Prijepolja

Na prostoru Prijepolja postoje ostaci ljudskog stanovanja još iz praistorijskog oba...

Kulturno istorijski spomenici

Ibrahim – pašina džamija je najstarija džamija u Prijepolju. Prvi put...

Most sultana Mehmeda Fatiha

Prvi pomeni mosta na Limu datiraju kada i o Prijepolju, jer...

Kanjon Mileševke

Klisure reka Lima i Mileševke, koja se uliva u Lim kod...

Reka Lim

Reka Lim Prijepolje jedna od najlepših reka Srbije. Izvire iz Plavskog...

Sahat Kula

Sahat-kula u Prijepolju je izgrađena u 16. veku. Prepoznatljiva je kao...

Ibrahim – pašina džamija

Ibrahim-pašina džamija je najstarija džamija u Prijepolju, prvi put se pominje...

Manastir Mileševa

Manastir Mileševa je srpski srednjovekovni manastir. Nalazi se na šestom kilometru...

Sopotnica

Sopotnica se nalazi u jugozapadnom delu Srbije, nedaleko od Prijepolja, na...

Kuća Jusufagića

Kuća Jusufagića predstavlja tipičnu begovsku kuću ovih prostora. Građena je na...

Park narodnih heroja

Park pored reke Mileševke u Vakufu, nazvan je Park narodnih heroja...

Rimska nekropola Kolovrat

Kolovrat je naselje i nekropola na ušću Seljašnice u Lim, kod...

Kompleks “Boško Buha”

Memorijalni kompleks „Boško Buha“ se nalazi u selu Jabuka, kod Prijepolja...

Izdaje se poslovni prostor 30m2, Vakuf

Dogovor 

Odlična lokacija. Izdajem poslovni prostor površine 30m² (iskoristiva površina 28m²) u novogradnji na atraktivnoj lokaciji…

  30 m2

Dešavanja u gradu

20 нов
18:30 - 20:00
Prostorije Bakije-hanume medrese

20. Novembar – Dan Sandžaka

Prijepolje na društvenim mrežama

Grad Prijepolje

Poslovni vodič

MARKETING
Grad PrijepoljeGrad PrijepoljeGrad Prijepolje
MARKETING
×
Grad Prijepolje