Istraživač Fabijan Kusto (45) i još pet njegovih kolega provešće 31 dan u moru kod obala Floride na dubini od 20 metara, u laboratoriji “Akvarijus” veličine autobusa.
Ekspedicija će otpočeti svoju misiju na 50. godišnjicu sličnog podvodnog putovanja koje je Fabijanov deda, Žak Kusto, preduzeo takođe u istraživačke svrhe.
Njemu se pripisuje kreiranje prvog morskog plovila koje može da održava čoveka u životu kada je potpuno porinuto u vodu.
Žak Iv Kusto proveo je 30 dana u Crvenom moru, nakon čega je snimio dokumentarni film “Svet bez sunca”, koji je osvojio nagradu.
Fabijanova misija trajaće jedan dan duže, ali ne sa ciljem da bi se trkao sa dedom. Interesantno je da će celo putovanje biti snimano i prenošeno 24 sata dnevno.
– Kada je misija ‘Konšelf’ moga dede bila završena, on je snimio film koji je dobio nagradu Filmske akademije, ali je i dalje bilo onih koji nisu mogli da veruju kako je snimio neverovatne podvodne scene – kaže Fabijan.
Kusto mlađi kaže da je do sada istraženo manje od pet procenta okeana i da ima još puno toga da se otkrije.
– Uz najnoviju tehnologiju snimanja, moći ćemo da pokažemo svetu svaki sekund ‘Misije 31 u nemontiranom materijalu, u realnom vremenu i mislim da ćemo šokirati ljude – kaže Kusto.
Trening za boravak pod vodom počinje sredinom septembra, a porinuće podvodne laboratorije zakazano je za 1. oktobar.
Tokom misije, tim naučnika će sprovoditi psihološke i fiziološke eksperimente kako bi se odredilo koliko dugo čovek može da živi bez sunčeve svetlosti i u okruženju pod visokim pritiskom u dubokom vodama. Pored toga, proučavaće i posledice života na ograničenom prostoru.
Akvanauti će napuštati laboratoriju u nekoj vrsti podvodnih amfibija kako bi mogli da istražuju okeansko dno.
Ovi “izleti” trajaće najviše devet sati, a omogućiće da se više sazna o nemapiranom okeanskom dnu, kao i da se uoče posledice zagađenja na podvodni ekosistem.
VIDEO Unuk Žaka Kustoa u novoj podvodnoj avanturi: