M. Milikšić | 12. 08. 2013. – 20:02h 00:52h
| Foto: AP | Komentara: 38
Solarni pogon, vazdušni tranzitni međugradski sistem, transport koji prebacuje putnike i automobile od Los Anđelesa do San Franciska za 30 minuta – Ilon Mask, magnat i vizionar, te izvršni direktor kompanija “Tesla motors” i “Spejs X”, konačno je otkrio svoj plan koji bi mogao da unese revoluciju u transport kakav poznajemo.
On je pre otprilike godinu dana došao na ideju o superbrzom sistemu transporta, čije je detalje danas objavio. “Hajperlup”, kako je nazvan transportni sistem budućnosti, izazov je za postojeća sredstva, piše “Blumberg”, odnoseći se na kalifornijski brzi voz vredan 70 milijardi dolara, koji su Mask i drugi “otpisali” kao preskup, prespor i nepraktičan.
Evo kako je Mask zamislio “Hajperlup” – ovaj sistem transportuje ljude uz pomoć aluminijskih čaura, odnosno kapsula smeštenih u čeličnim cevima. “Hajperlup”, kako je rekao, izgleda kao “sačmara” , sa cevima koje promiču jedna pored druge većinu putovanja i zatvaraju krug na oba kraja. Te cevi bi bile postavljene na stubove međusobno udaljene 46 do 91 metar, a čaure unutar njih putovale bi brzinom do 1288 kilometara na sat. Neke detalje Mask je već izneo u protekloj godini dana, a sada je otkrio da će te kapsule, osim ljudi, prevoziti i automobile.
– Vi samo uvezete, a čaura krene – rekao je Mask za “Blumberg”, u prvom intervjuu o “Hajperlupu”.
Ilon Mask, koji je sa 12 godina prodao svoj prvi kompjuterski program – svemirsku igricu nazvanu “Blastar” za 500 dolara, izgradio je svoju preduzetničku karijeru “napadajući” poslove za koje je smatrao da su neefikasni ili neinspirišući. Postao je koosnivač “Pejpala” u nameri da “uzdrma” bankarsku industriju, a potom je uložio svoje bogatstvo u razvoj transporta, piše “Blumberg” ukazujući na “Tesla motors”. Tu je i kompanija “Spejs X”, koja se takmiči sa državama kako bi poslala satelite i zalihe na Međunarodnu kosmičku stanicu.
Mask se fokusirao na javni transport razočaran planovima za kalifornijski brzi železnički sistem, projekat koji bi trebalo da započne s radom ove godine. Kalifornijski voz će, kako je planirano, povezati gradove od San Dijega do Sakramenta do 2029.
– Pogledajte koliko kažu da će to koštati i uporedite sa stvarnim konačnim troškovima. Mislim da je ovde reč o još 100 milijardi dolara troškova – rekao je Mask, dodajući da bi karte za prevoz bile mnogo jeftinije od avionskih.
On je ukazao da je kalifornijski voz previše spor i da će napraviti strašnu zbrku oko zemljišnih prava. Mask smatra da će “Hajperlup” zaobići probleme oko zemljišta jer je u vazduhu. Cevi bi, većinu putovanja, pratile autoput I-5, između Los Anđelesa i San Franciska. On ističe da farmer neće imati problema sa šinama koje bi blokirale njihovu zemlju.
Mask je procenio da će “Hajperlup” sa kapsulama samo za ljude moći da se napravi za šest milijardi dolara, dok će veće čaure, za ljude i automobile, koštati 10 milijardi. Sve u svemu, piše “Blumberg”, njegov sistem je četiri puta brži od kalifornijskog voza, za jednu desetinu troškova.
Iz Kolorada stiže sistem sa dve cevi
Ilon Mask rekao je da mora ostati fokusiran na “Spejs X” i “Teslu”, preneo je “Tajm”. On je rekao da nema vremena da ga sam napravi, ali možda nismo daleko od njegovog razvoja. “ET3”, kompanija sa sedištem u Longmontu, Kolorado, radi na prevozu putem cevi, kojeg opisuju kao svemirsko putovanje na Zemlji.
Putovanje bi bilo brzo i jeftino, a iz kompanije tvrde da bi se od Njujorka do Los Anđelesa putovalo neverovatnih 45 minuta, pri brzini od 6.440 kilometara na sat.
Za razliku od “Hajperlupa”, “ET3” razvija sistem sa dve cevi, po jedna u svakom pravcu, sa kapsulama veličine automobila u koje staje šestoro putnika. Iz “ET3” kažu da sarađuju s partnerima u Kini i da su već prodali skoro stotinu dozvola za korišćenje njihove tehnologije.